Nowy projekt nowego teatru

Miasto zamówiło nowy projekt przebudowy Domu Kultury Kolejarza pod potrzeby Teatru Andersena. Tym samym za nieważny uznaje stary projekt, który przewidywał rozbudowę budynku przy ul. Kunickiego 35 za kwotę 46 milionów złotych.
Przypomnijmy, w maju br. radni po burzliwej dyskusji przegłosowali uchwałę, w której zgodzili się na przebudowę placówki pod potrzeby teatru z pieniędzy z zaciągniętego kredytu. Tymczasem 19 lipca ratusz ogłosił przetarg na nową dokumentację projektową. Najpewniej miasto szuka tańszej wersji inwestycji. Według starego projektu koszt modernizacji DKK przekraczałby pięć milionów euro, a tego typu inwestycje powyżej tej kwoty nie mogą zostać dofinansowane z unijnych środków. Akceptując pierwsze rozwiązanie, miasto musiałoby pokryć koszty przebudowy samo, z kolejnego kredytu.
Ratusz ogłosił więc przetarg na nowy projekt. Czekał na oferty do minionej środy. Wpłynęły dwie propozycje – krakowskiej firmy Czegeko i poznańskiej Sound&Space. Pierwsza oferuje usługę za 319,8 tys. zł, druga – za 379,9 tys. zł. Oba biura projektowe deklarują wykonanie projektu budowlanego w 90 dni. Proponowane stawki okazały się sporo niższe niż przewidziana przez miasto kwota na ten cel (ponad 740 tys. zł).

Centrum Sztuki Dzieci

Według założeń ratusza w DKK ma powstać Centrum Sztuki Dzieci. Główna scena widowiskowa będzie miała cztery zapadnie z rampą do wyładunku dekoracji, sztankiety dekoracyjne i do podwieszania, most oświetleniowy, dwie kabiny akustyczne, nowy system nagłośnienia, trzy garderoby za sceną. Przewiduje się widownię na 250 miejsc. Powstanie też mała scena, tzw. kameralna, o powierzchni 110 metrów kwadratowych oraz sala wielofunkcyjna (do ćwiczeń, prób, z funkcją świetlicy) na 80 mkw. Ma być pracownia plastyczna, a także modelarnia, farbiarnia, mała pralnia, pracownia krawiecka, mechanizatornia, malarnia z magazynkiem i stolarnia oraz dwa magazyny, oddzielny na dekoracje i na lalki z kostiumami. Teatr będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową.
Według wstępnych szacunków prace rozpoczęłyby się najwcześniej w 2018 roku. Za około rok poznamy pełną dokumentację projektową.
Zanim Teatr Andersena przeniesie się na Kunickiego, aktorów czeka przeprowadzka do Centrum Spotkania Kultur (co nastąpi zapewne we wrześniu). Placówka będzie tam działać do momentu dostosowania przyszłej siedziby w dzielnicy Dziesiąta. BCH