Nowy rok zaczynają z przytupem

Uroczyste otwarcie nowych budynków Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS

Otwarcie nowych budynków Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii na terenie kampusu zachodniego czy zakończenie remontu Chatki Żaka – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z przytupem wkracza w nowy rok akademicki. Łączny koszt inwestycji wyniósł aż 109 milionów złotych.


Wydział Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytut Psychologii przeprowadziły się z placu Litewskiego na teren kampusu zachodniego. W minioną środę (23 września) uczelnia uroczyście otworzyła nowe budynki, które znajdują się niedaleko skrzyżowania ul. Głębokiej a al. Kraśnicką. – Od 1 października będziemy przygotowani do prowadzenia zajęć w tych obiektach – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

W ciągu 18 miesięcy za 84 miliony złotych powstał nowoczesny kompleks o łącznej powierzchni ponad 11 tysięcy m². Od strony zachodniej został wykonany sześciokondygnacyjny budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a w skrzydle wschodnim zlokalizowany został o jedną kondygnację niższy gmach Instytutu Psychologii. W nowych budynkach, oprócz zwykłych sal wykładowych, mieszczą się również „pomieszczenia specjalistyczne”. Chodzi o pracownie telewizyjne, pomieszczenia kół naukowych czy siedzibę Legii Akademickiej. W nowym Instytucie Psychologii ulokowane zostały m.in.: pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia. Z kolei w łączniku, zespalającym budynki, znajdują się: biblioteka, szatnia i barek. Prace wykonywała warszawska firma Warbud.

Przenosiny Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii na teren kampusu zachodniego sprawią, że jednostki uczelni będą „bardziej skoncentrowane”. Między Kraśnicką a Głęboką mieszczą się już bowiem Wydział Artystyczny, a także Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Z kolei w Pałacu Lubomirskich na placu Litewskim, czyli w starej siedzibie WPiD, mieścić się będzie muzeum kresów.

Otwarcie nowych budynków na terenie kampusu zachodniego to nie jedyna zmiana na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W ubiegłym tygodniu zakończył się trwający ponad 2 lata, gruntowny remont w „Chatce Żaka”, który kosztował ponad 25 milionów złotych. Chodzi o tzw. części A i B, które nie zostały odnowione w 2011 roku. Zmodernizowana część A „Chatki Żaka” to słynna sala widowiskowa, wyremontowana część B to zaplecze sali, na które składają się garderoby, pokoje biurowe, hall główny oraz pomieszczenia na pierwszym piętrze i w piwnicy.

Sala widowiskowa po remoncie nawiązuje do pierwotnego wyglądu, uwiecznionego na pocztówce ze znaną fotografią z 1967 roku. – W sali widowiskowej wykonano m.in. nową scenę, wymieniono podłogi, a także zamontowano 372 nowe fotele. Sala widowiskowa została też wyposażona w klimatyzację. W części B powstały nowe pomieszczenia, takie jak: garderoby, dwie sale prób instrumentalnych, pracownia plastyczna, trzy sale warsztatowe oraz ciemnia fotograficzna – wylicza A. Adamska.

„Artystyczne otwarcie” Chatki Żaka potrwa aż 5 dni. Zacznie się 21 października, a zakończy 25-go. Obecnie trwa wyposażanie nowo powstałych pomieszczeń. Podczas przebudowy wszystkie charakterystyczne elementy znajdujące się w Chatce Żaka, takie jak mozaika na holu czy kręcone schody, nie zostały naruszone. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here