O błogosławionym z Krasnegostawu

W Powiatowej Bibliotece w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z ks. Zbigniewem Kulikiem, autorem książki „Błogosławiony Zygmunt Pisarski kapłan i męczennik (1902-1943)”.


Ksiądz Zygmunt Pisarski urodził się w Krasnymstawie. Do Seminarium Duchownego w Lublinie wstąpił w 1921 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1926 r. Swoją pierwszą mszę odprawił 29 czerwca 1926 r. w parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Modliborzyce, następnie służył w Soli, Zamchu, Trzęsinach, Perespie. W 1933 r. został mianowany proboszczem w Gdeszynie, gdzie 30 stycznia 1943 r. został zamordowany przez żołnierzy niemieckich. Proces beatyfikacyjny ks. Pisarskiego rozpoczął się w 1974 r.

Krasnostawski kapłan został wyniesiony na ołtarze i ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Jest jednym ze 108 męczenników, którzy oddali swe życie za Boga i Ojczyznę. Podczas spotkania w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie goście mogli wysłuchać kilku wierszy poświęconych ks. Pisarskiemu w interpretacji autora – Krzysztofa Garbala.

Wydarzenie wzbogaciła prezentacja multimedialna o ks. Pisarskim i relacje z wydarzeń z nim związanych: otwarcia w 2017 r. Szlaku Droga Życia bł. ks. Z. Pisarskiego i intronizacji relikwii w 2019 r. Podziękowania i kwiaty księdzu Zbigniewowi Kulikowi przekazali: poseł Teresa Hałas, starosta Andrzej Leńczuk, znajomi i przyjaciele. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here