O dopłatach w starostwie

(9 marca) Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała we Włodawie szkolenie na temat zmian w dopłatach dla rolnictwa w 2018 roku. Rozmawiano również o działaniach rolno-środowiskowo-klimatycznych.

Około stu rolników, zainteresowanych tematyką spotkania, powitali starosta Andrzej Romańczuk oraz Piotr Burek – prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
O dopłatach, a zwłaszcza o e-wnioskach, które od tego roku obowiązują, mówił Adam Kieloch z ARiMR we Włodawie. Z kolei o rolnictwie ekologicznym mówili przedstawiciele Ekogwarancji.
Przedstawiono także pakiety rolno-środowiskowo-klimatyczne dostępne na Lubelszczyźnie.
Największe wątpliwości wśród rolników budzą e-wnioski. Według nowych przepisów rolnicy, którzy chcą wnioskować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty bezpośrednie, będą musieli to zrobić elektronicznie. Czeka ich zatem prawdziwa technologiczna rewolucja. Od 15 marca 2018 roku wnioski będzie trzeba składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Oczywiście są od tego wyjątki, ale rzadkie. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych (ewidencyjnych) spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych. Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację. Aplikacja eWniosekPlus udostępnia rolnikom dane wygenerowane na podstawie bazy z roku 2017. Z kolei niewiele czasu zostało na złożenie oświadczeń o braku zmian w tegorocznym wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich w porównaniu z wnioskiem składanym w poprzednim roku. Można to było zrobić tylko do 14 marca.
– To było bardzo ważne i ciekawe szkolenie, gdyż omawiali je specjaliści, którzy praktycznie i na co dzień zajmują się tymi sprawami – mówił przysłuchujący się szkoleniu starosta A. Romańczuk, „w cywilu” rolnik.
Na spotkaniu prezentowały się również firmy, które oferowały pomoc i doradztwo.

* * *

Wywiad z Piotrem Burkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej

Nowy Tydzień: – Panie Prezesie, dzisiejsze spotkanie to kolejne z myślą o rolnikach, tym razem powiatu włodawskiego.
Piotr Burek: – Tak, chcemy dotrzeć z najnowszą wiedzą rolniczą do jak najszerszego grona rolników. A taka forma – spotkań np. w starostwach – jest chyba najlepsza. Jest bowiem wtedy czas nie tylko na prezentację aktualnych przepisów, to jeszcze i doskonały moment na dialog i wzajemną pomoc. Bo my – jako Izba – staramy się być głosem naszych rolników, dlatego też mamy codzienny kontakt z rolnikami.
– Podczas dzisiejszego spotkania sporo czasu poświęcono ekologicznym gospodarstwom i związanym z tym trudnościom i ułatwieniom.
– Ekologia to na pewno przyszłość rolnictwa. Na pewno staramy się pomóc naszym rolnikom, pomagając im w uzyskiwaniu niezbędnych certyfikatów. Z ekologiczną żywnością łączy się bowiem przede wszystkim pracochłonność, bo tylko dzięki dodatkowym nakładom i staranności można uzyskiwać biopodukty. Są one co prawda nieco droższe, ale jest na nie popyt, swoista moda, szczególnie w Europie Zachodniej.
– Ostatnio plagą rolnictwa, nie tylko na Lubelszczyźnie, są dziki. Głośno o nich zwłaszcza w kontekście epidemii wywołanej wirusem ASF.
– Wiem, jak ogromne przynosi ona straty hodowcom trzody, powodując często ruinę całych gospodarstw. Staramy się nie tylko pomagać rolnikom w tych przypadkach, ale również apelujemy do rządu o jak najszybszą reakcję i odpowiednią rekompensatę za utracony dorobek życia.
– Ostatnio głośno o siatce ochronnej wzdłuż wschodniej granicy Polski, mającej chronić przed zarażonym dzikami.
– Naszym zdaniem jest to jakieś rozwiązanie, choć zdecydowanie za późno. O tym trzeba było myśleć już na samym początku zagrożenia. Teraz możemy tylko apelować do rządu o zintensyfikowanie działań i wprowadzenie procedur ochronnych dla tych hodowców, których dorobek życia został utracony przez wirus ASF.
– Lubelska Izba Rolnicza służy przede wszystkim mieszkańcom – jest jednostką organizacyjną samorządu rolniczego działającego na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa.
– Tak, o tym mówi ustawa o izbach rolniczych oraz statut Lubelskiej Izby Rolniczej. Przede wszystkim zachęcamy naszych rolników do kontaktu z nami, zarówno w naszym Biurze LIR w Lublinie, jak również przez nasze struktury oddziałowe w Biurach Oddziałów Zamiejscowych w Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu. Adresy i kontakty z naszymi biurami można znaleźć na naszej stronie internetowej www.lir.lublin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here