O godnej jesieni życia

Konferencja kandydatów Koalicji Obywatelskiej

O polityce senioralnej mówili w ubiegłym tygodniu w Lublinie kandydaci Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu.


Michał Krawczyk, który zajmuje 2. miejsce na liście KO w okręgu numer 6 poruszył m.in. o kwestię 13. emerytury. – Gwarantujemy, że (jeśli Koalicja Obywatelska przejmie władzę – aut.) 13. emerytura będzie wypłacana polskim seniorom co roku – zapowiedział i przekonywał, że obecnie „program nie jest zagwarantowany na kolejne lata”. – Jest to podejście bardzo nieuczciwe w stosunku do seniorów, które w żaden sposób nie stanowi gwarancji tego, że 13. emerytura będzie wypłacana w kolejnych latach. Dowodem na to jest to, że nie jest zagwarantowana w budżecie państwa na rok 2020, co może rodzić podejrzenia, że 13. emerytury, jeśli będzie rządzić PiS, w roku 2020 nie będzie – ocenił Krawczyk, choć miesiąc temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że środki na 13. emeryturę znajdą się w budżecie.

Kandydat mówił też o koncepcji „udziału osób, które przepracowały minimum 40 lat w majątku spółek Skarbu Państwa”. – Proponujemy konkretne rozwiązanie polegające na tym, że każdy, kto przepracował 40 lat otrzymuje pakiet akcji spółek Skarbu Państwa w wysokości 10 tysięcy złotych, które zasilą jego konto emerytalne. Jeśli przepracuje minimum 50 lat – będzie to pakiet w wysokości 20 tysięcy złotych – wyliczał.

Marta Wcisło, która zajmuje 3. miejsce na liście KO w okręgu numer 6 oceniła, że „seniorzy muszą mieć godną jesień życia, ale tak się nie dzieje”. – Są wielkie problemy ze wszystkim – zarówno z opieką całodobową, dostępnością do specjalistów, dostępnością do odpowiednich leków, leczenia, rehabilitacji. Mamy program walki z nowotworem piersi, który obejmuje badania dla kobiet od 50. do 69. roku życia. Co z kobietami w wieku 70+? Czy te kobiety nie mają piersi? Czy te kobiety nie zasługują na badania? Dziś są proponowane tzw. rozwiązania wtórne, a te pierwotne nie są realizowane – skomentowała.

Zdaniem M. Wcisło przykładem miasta, które prowadzi bardzo dobrą politykę senioralną jest Lublin. – Mamy całodobowe i dzienne ośrodki wsparcia, mamy kartę seniora, mamy opaski życia. Takie działania powinny być wdrażane w całej Polsce i powinny być propagowane i wspierane przez rząd. Samorządy sobie nie poradzą same z polityką senioralną – powiedziała M. Wcisło, choć to związani z Koalicją Obywatelską prezydenci największych polskich miast podpisali kilka miesięcy temu tzw. tezy samorządowe. To koncepcja zwiększenia autonomii samorządów i częściowego uniezależnienia od władzy centralnej.

Grzegorz Rekiel