O krok od eksplozji

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby doszło do eksplozji. W Siennicy Różanej podczas prac przy jednej z posesji rozszczelniła się rura z gazem. Na szczęście odpowiednie służby zareagowały błyskawicznie.

Chwile grozy rozegrały się w czwartek (4 czerwca) ok. 15.00. – Dyżurny krasnostawskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na terenie gminy Siennica Różana na jednej z posesji wydobywa się gaz ziemny. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów, którzy wstępnie ustalili, że podczas prac ziemnych koparka uszkodziła rurę gazociągu – mówi Jolanta Babicz, rzecznik krasnostawskiej policji.

Mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Ewakuowano 18 osób z 9 sąsiednich posesji. Droga została zablokowana, funkcjonariusze utrzymywali płynność ruchu organizując objazdy. – Na miejscu pojawił się też pracownik spółki gazowej, który przy pomocy drewnianego kołka częściowo uszczelnił powstały wyciek – relacjonuje Tomasz Wesołowski z krasnostawskiej straży pożarnej.

– Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy bezpiecznej przy pomocy detektora wielogazowego, kontynuowano uszczelnienie rurociągu do momentu założenia zacisków przez Pogotowie Gazowe – dodaje. Babicz podkreśla wzorcowość przeprowadzonej akcji. – Dzięki wspólnym działaniom policjantów, strażaków oraz pracowników pogotowia gazowego usterka została bezpiecznie usunięta, a okoliczni mieszkańcy mogli spokojnie powrócić do swoich domów – podsumowuje. W działaniach brali też udział strażacy z OSP KRSG z Izbicy. (k)