O męskich sprawach w Tarasach Zamkowych

Już w najbliższą sobotę, 19 listopada, w Tarasach Zamkowych odbędzie się lubelska odsłona światowej akcji Movember, mającej na celu walkę z rakiem u mężczyzn. Przez cały dzień, dzięki lekarzom wykonującym USG, panowie będą mieli możliwość bezpłatnego przebadania się oraz skorzystania ze specjalistycznych konsultacji medycznych. Otrzymają także materiały edukacyjne.

 

Na parterze Tarasów Zamkowych, nieopodal wejścia od strony Al. Tysiąclecia, stanie Movemberowa wyspa – stoisko, przygotowane przez organizatora akcji, czynne w godz. 9.00 – 20.00. Na miejscu lekarze wykonywać będą chętnym mężczyznom badanie USG jąder – jest ono bezbolesne, komfortowe i trwa ok. 5 minut. Opowiedzą także o profilaktyce raka jąder i prostaty oraz zaprezentują metody samobadania. Każdy z panów uczestniczących w akcji otrzyma także specjalnie przygotowane materiały edukacyjne. Dodatkowo, w czasie trwania wydarzenia, można będzie skorzystać z usług profesjonalnych barberów, którzy zadbają o specjalne wystylizowanie zarostu.

Listopadowi wąsacze

Listopad określany jest mianem miesiąca mężczyzn, a symbolem akcji Movember są wąsy – na całym świecie, w listopadzie, mężczyźni zapuszczają je, aby wesprzeć kampanię, jednocześnie prowokując otoczenie i znajomych do dyskusji na temat męskich nowotworów – jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o stan zdrowia.

Rak jąder i rak prostaty to nie potwory z filmowych horrorów. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 20. a 35. rokiem życia. Rak prostaty – już po 45. roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich – a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne – jest tabu. Aby je przełamać, organizujemy

 Akcję zachęcającą panów do profilaktycznego badania jąder i prostaty – mówi Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko, organizator akcji.

Nowotwory prostaty rozwijają się bezobjawowo i długo, ale są drugim najczęstszym, po raku płuc, powodem śmierci mężczyzn w Polsce. Rak jąder rozwija się błyskawicznie i agresywnie, a jest to najczęstszy (20% zachorowań) nowotwór wśród mężczyzn przed czterdziestką. Akcja Movember, która po raz pierwszy zawita do centrów handlowych z bezpłatnymi badaniami, ma pomóc zwrócić uwagę na te problemy. Uświadomić mężczyznom, że samobadanie – i badania profilaktyczne – to coś naturalnego i normalnego, że – biorąc sprawy w swoje ręce – dbają o zdrowie i nie ma w tym nic niemęskiego.

Tarasy Zamkowe to jedyna lokalizacja w Lublinie, w której – w ramach akcji Movember – panowie mogą wykonać bezpłatne profilaktyczne badania i sprawdzić swój stan zdrowia.

Serdecznie zapraszamy!