O Niezłomnych wiedzą wiele

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Miejska Biblioteka w Krasnymstawie, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, zorganizowała drugi krasnostawski quiz historyczny o Żołnierzach Niezłomnych.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem poseł Teresy Hałas, starosty Andrzeja Leńczuka i burmistrza Roberta Kościuka. Konkurs poprzedził wykład Pawła Skroka z lubelskiego IPN. Historyk przedstawił ideę ustanowienia w 2011 r. nowego święta państwowego oraz sylwetki żołnierzy niezłomnych (również z Lubelszczyzny). Potem młodzież przystąpiła do quizu.

W kat. szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Szymon Droździel z SP nr 4 w Krasnymstawie, drugie – Emilia Mazurek z SP nr 3 w Krasnymstawie), a trzecie Michał Kosmowski z SP nr 4 w Krasnymstawie. W kat. szkół ponadpodstawowych triumfowała Aleksandra Derewecka (I LO) przed Jakubem Maciejewskim (II LO) i Julią Pasieczną (I LO).

Imprezie towarzyszyła wystawa ze zbiorów IPN pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Ekspozycja można oglądać w MBP do 28 marca. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here