O ocalonej z Holokaustu

Wielki sukces młodzieży z I LO w Chełmie w ogólnopolskim konkursie literackim „Historia i Kultura Żydów Polskich”. W finale wśród siedemdziesięciu uczniów z całej Polski aż sześciu to podopieczni polonistki Anny Popielewicz. A zwyciężyła Weronika Błaziak, która pisała o przedwojennej mieszkance Chełma, ocalałej z pogromu Holokaustu.


Zadaniem uczestników konkursu, zainicjowanego przed laty przez Gołdę Tencer, dyrektora generalnego Fundacji Shalom, było przygotowanie obszernej pracy pisemnej, związanej z żydowską obecnością historyczną w danym regionie.

Julia Kawecka napisała o Fajwelu Fridzie, chełmskim dziennikarzu, wydawcy i bibliotekarzu w pracy zatytułowanej „Sztyme oznacza głos”. Aleksandra Wysokińska badała dzieje fabrykanta i przemysłowca Adolfa Daumana w pracy zatytułowanej „Spirytusowy potentat” poświęconej właścicielowi fabryki do dziś istniejącej w naszym mieście. „Estera Ajzen – fotografka” to tytuł pracy Weroniki Błaziak o przedwojennej mieszkance Chełma, ocalałej z pogromu Holokaustu. Patrycja Wożniak przedstawiła losy Żydów z Woli Uhruskiej, Aleksandra Siarkowska opisała losy żydowskich mieszkańców ulicy Hrubieszowskiej w pracy „Węzły i więzy”, a Dawid Walczuk zajął się mieszkańcami kamienicy ulicy Lubelskiej 27 – rodziną Kupferów.

Podczas finału uczestnicy mieli za zadanie obronić swoje prace. Zwycięzców ogłosiły prof. UW Jolanta Żyndul oraz dyrektor programowa fundacji Shalom Hanna Pałuba. Drugie miejsce zdobyły Aleksandra Siarkowska i Patrycja Wożniak. W nagrodę otrzymały laptop, tablet oraz książki. Pierwszym miejscem nagrodzono natomiast Weronikę Błaziak, która wygrała wycieczkę do Izraela zorganizowaną przez izraelskie ministerstwo edukacji.

Wszystkie laureatki otrzymały też indeksy i już teraz mają zapewniony wstęp na wydział judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na wydziały filologii polskiej i historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz wybrany kierunek w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodę przyznano także szkole za bardzo dobre przygotowanie uczniów do konkursu. Placówka otrzymała rzutnik multimedialny. (mg)