O tym każdy przedsiębiorca (także przyszły) wiedzieć powinien

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza lubelskich przedsiębiorców na konferencję „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Podczas spotkania, które odbędzie się 25 maja, będzie można dowiedzieć się, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, czym jest Pakiet MŚP czy Mały ZUS, a także poznać wiele innych zmian dla firm, które w ostatnim czasie weszły w życie.


Lublin jest jednym z 20 miast, w których odbędzie się konferencja. – To już druga edycja tego typu spotkań. W ubiegłym roku w 80 spotkaniach wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. W zebranych wówczas ankietach oraz w rozmowach z przedsiębiorcami pojawiły się nowe propozycje usprawnień dla firm. Część wzięliśmy na warsztat przy projektowaniu kolejnych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Nowe regulacje to też nowe potrzeby informacyjne, na które odpowiedzią jest tegoroczny cykl spotkań „Prawo do przedsiębiorczości – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Podczas konferencji uczestnicy dowiedzą się o gwarancjach, jakie daje im Konstytucja Biznesu i uprawnieniach, jakie przysługują im podczas kontroli. Osoby przymierzające się do założenia firmy usłyszą, z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać, a mali przedsiębiorcy poznają zasady korzystania z Małego ZUS-u. Wszyscy będą mogli poznać funkcjonalności Punktu Informacji Przedsiębiorcy oraz dowiedzieć się, jakie sprawy można online załatwić w CEiDG, dodatkowo – jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta czy przyspieszyć załatwienie swojej sprawy w urzędzie.

Podczas spotkań omówione zostaną również praktyczne ułatwienia wprowadzone w Pakiecie MŚP, znaczenie regulowania sukcesji w firmach oraz korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych. Krok po kroku zaprezentowane zostaną także zasady funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przedsiębiorcy uczestniczący w spotkaniu będą mogli uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – wszystko w towarzyszącej konferencji strefie informacyjnej, w której organizatorzy i partnerzy cyklu udzielają przedsiębiorcom indywidualnych konsultacji.

Partnerami strategicznymi tegorocznego cyklu są Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO Bank Polski.

Szczegółowy harmonogram spotkań oraz informacje dotyczące konferencji oraz zmian dla firm można znaleźć na stronie: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl Na stronie znajduje się też formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu. KB