O ucieczkach i nie tylko…

Muzeum na Majdanku, przygotowując się na choć częściowe otwarcie dla zwiedzających, nieustannie wzbogaca swoją ofertę wirtualną.


Państwowe Muzeum na Majdanku pozostaje niedostępne dla zwiedzających. W planach jest częściowe otwarcie placówki poprzez udostępnienie jej terenu, ale decyzja o tym uzależniona jest jednak od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i uzyskania pozytywnej opinii władz sanitarnych. –Być może nastąpi to w drugiej połowie maja – informuje Krzysztof Stanek. – Jednocześnie prowadzimy cały czas działania w ramach projektu Muzeum on-line. Kontynuowane są cykle historyczne i sukcesywnie realizowane będą nowe pomysły pracowników Muzeum. O planowanym ponownym otwarciu Muzeum będziemy informować za pośrednictwem strony internetowej oraz profilu Muzeum na Facebooku – dodaje.

Przypomnijmy – wśród propozycji muzeum na czas koronaferii są cykle historyczne związane z dziejami obozu i jego ewakuacją, w tym o wywiadzie AK na Majdanku, podcasty (w tej formie można wysłuchać fragmentów wspomnień Jerzego Kwiatkowskiego), internetowe wystawy, materiały dla nauczycieli… Można posłuchać historii więzionych tam młodych ludzi, którzy na Majdanku spotkali miłość czy poznać obozowe eksponaty. Szeroka oferta placówki, pomyślana o przedstawicielach młodego pokolenia, jest w mediach społecznościowych. Od końca marca muzeum działa również na Instagramie.

Oferta jest systematycznie rozbudowywana. Najnowszy cykl nosi tytuł „Ucieczki”. Jak uciec z miejsca otoczonego drutami kolczastymi pod napięciem, którego z wieżyczek wartowniczych strzegą strażnicy wyposażeni w broń palną? W którym za próbę ucieczki groziła śmierć na szubienicy, stojącej na placu apelowym na każdym polu więźniarskim? A jednak byli tacy, którym udało się zbiec z obozu. W jaki sposób?. Warto posłuchać o tym, jak odwaga, pomysłowość i życzliwość napotkanych ludzi pomogły odzyskać wolność.

http://www.majdanek.eu/pl/news/ucieczki__-_cykl/1221 jd