Obchody wyjątkowej rocznicy

Rozpoczęły się obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku. Symbolem obchodów jest 170 urn wyborczych umieszczonych na placu Litewskim.


– Pamiętam entuzjazm, który towarzyszył nam w latach 80. Proces przemian, który wtedy się rozpoczął, pozwala nam w roku obecnym świętować 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obchody 4 czerwca są świętem demokracji. Zapraszam do wspólnego świętowania wolności – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Obchody zaczęły się w niedzielę, 2 czerwca, od koncertu „Chcemy być sobą”. W poniedziałek, 3 czerwca odbędzie się debata „Lublin, Europa, Wolność – ’89 rok przełomu”, która wpisze wydarzenia z 1989 roku w szerszą perspektywę europejską. Kulminacja wydarzeń nastąpi we wtorek, 4 czerwca. Oficjalne uroczystości zaczną się o godzinie 9:30 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

Szczególnym miejscem stał się plac Litewski, gdzie Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował instalację artystyczną „Urny Wolności”. 170 białych urn wyborczych jest „symbolem przypominającym o przełomowych w historii Polski wyborach 4 czerwca 1989 roku”. Mieszkańcy Lublina będą też mogli wziąć udział m.in. w akcji pisania listów „Mam marzenie Polska 1989 – 2039”. Do specjalnej urny będą wrzucać listy opowiadające o ich marzeniach nt. Polski przyszłości.

Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku Instytut Pamięci Narodowej określa jako „jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski”. „Pierwsze, co prawda nie w pełni demokratyczne i kontrolowane przez aparat partyjno-państwowy, stanowiły jednak niezwykle ważny krok na drodze ku wolności. Jak dowodzą badacze dziejów najnowszych, ów historyczny plebiscyt zapoczątkował bezprecedensowy proces przemian społeczno-politycznych w kraju, tzw. transformację ustrojową” – czytamy na stronie internetowej instytutu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here