Obniżą niektóre podatki

Chełmscy radni na poniedziałkowej sesji mają obniżyć stawki podatku od nieruchomości. Chodzi o grunty pod wodami powierzchniowymi, budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym.

– Zmieniły się ministerialne stawki, na podstawie których określamy lokalne opłaty. Od nowego roku będą niższe, dlatego też zdecydowaliśmy, że je obniżymy – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Nie tylko podnosimy stawki podatku od nieruchomości, ale jeśli jest taka możliwość, również staramy się je obniżać, co będzie miało miejsce na najbliższej sesji rady miasta.
Obniżka podatku dotyczy gruntów pod wodami powierzchniowymi. Obecna stawka wynosi 4,58 zł za hektar. Od nowego roku będzie 4,54 zł. Mniej zapłacą też przedsiębiorcy, którzy prowadzą w budynkach działalność gospodarczą w zakresie obrotu materiałem siewnym. Zamiast 10,68 zł za m kw. – 10,59 zł. Niższy podatek dotyczy też budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Stawka 4,65 zł za m kw. od 1 stycznia 2017 r. zostanie zastąpiona kwotą 4,61 zł.
– Skutek dla budżetu miasta będzie niezauważalny – zapewnia Agata Fisz. – Według wstępnych wyliczeń na obniżce stracimy około 3 tys. zł. (ps)