Obywatelki rządzą budżetem

W internetowym głosowaniu dotyczącym podziału 10 mln zł w ramach Budżetu Obywatelskiego dominowały lublinianki. Łącznie w tym roku zagłosowało ponad 27 tysięcy pań, tj. o 6,4 tys. więcej niż panów. Ostateczne wyniki głosowania będą znane na przełomie października i listopada.
Przez Internet głosowało blisko 18 tysięcy osób, oddając łącznie 47 147 głosów – poinformował w minionym tygodniu lubelski ratusz. Najliczniejszą głosującą grupę stanowiły kobiety w przedziale wiekowym 26-45 lat (14 771 głosów).
– Zakładaliśmy, że zbiorcze wyniki głosowania: przez Internet, osobiście i drogą pocztową będziemy znali pod koniec ubiegłego tygodnia. Z racji tego, że opóźniają się przesyłki pocztowe, zostaną one podane najwcześniej w ten poniedziałek – poinformował Piotr Choroś, z kancelarii prezydenta Lublina.

Jednocześnie ratusz informuje o możliwości zgłaszania uwag do regulaminu na kolejną edycję BO. – To standardowa procedura. W tym roku ruszamy z nią nieco wcześniej niż ostatnio – dodaje Piotr Choroś. Z naszych informacji wiemy, że dyskutowana będzie sama formuła głosowania. Pojawiają się liczne głosy sprzeciwu dotyczące „zbierania” głosów przy szkołach czy kościołach oraz tzw. „ruchomych” urn do głosowania. Do 13 listopada urząd czeka na opinie przesyłane drogą elektroniczną na formularzu, który jest dostępny do pobrania w zakładce „Obywatelski Lublin” na stronie lublin.eu. „Bardzo prosimy o wskazanie proponowanego rozwiązania, wraz z jego uzasadnieniem. Zachęcamy do zastanowienia się, czemu służyć ma proponowana zmiana, na jaki problem ma ona odpowiadać. Prosimy o przesłanie propozycji na adres obywatelski@lublin.eu” – czytamy w informacji ratusza.
Konsultacje dotyczące propozycji nowego regulaminu urząd zapowiada na styczeń. Pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku prezydent wyda zarządzenie dotyczące ostatecznego kształtu regulaminu czwartej edycji BO. BCH