Ocalmy zabytkowe nagrobki

W tym roku kwestujący na cmentarzu przy ul. Lipowej na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków mają nadzieję zebrać aż 138 tys. zł. Tyle bowiem potrzeba na renowację wytypowanych w tym roku ośmiu nagrobków z najstarszej części tej nekropolii. Prace konserwatorskie nad nimi zaplanowano na przyszły rok.


Kwestujący będą mieli swoją bazę, jak w roku poprzednim, w Radio Lublin. Tam odbiorą puszkę na pieniądze i identyfikator, Jak zapewnia Stanisław Santarek, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, będą też mogli napić się czegoś gorącego.

Jednym z zaplanowanych do odrestaurowania zabytkowych nagrobków jest nagrobek prezydenta Lublina – Henryka Wolińskiego (1824 – 1895).

Wśród osobistości, które w tym roku wesprą zbiórkę, jest prezydent Krzysztof Żuk. Wśród kwestujących spotkamy Jarosława Koziarę – artystę plastyka, Krzysztofa Cugowskiego – muzyka, oraz Marcina Wrońskiego – pisarza, i Marka Kępę – biznesmena i byłego sportowca.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, mimo nie najlepszych początków zbiórki, ostatecznie udało się zebrać rekordową sumę pieniędzy – lublinianie wsparli szczytny cel odnowy zabytków kwotą 109 tys. zł.

W ubiegłorocznej kweście wzięło udział ponad 260 osób, w tym ponad 160 uczniów lubelskich szkół – w tym z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów.

Natomiast osoby chętne do prowadzenia zbiórki pieniężnej w tym roku mogą zgłosić się telefonicznie – 506 187 804 lub mailem: s-santarek@o2.pl. Kwesta odbędzie się w dniach 1 – 3 listopada br.

Monika Skarżyńska