Ocena wstępna, ale pieniądze pewne

Ogłoszono wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-19. Wśród samorządów, które dostaną pieniądze, są miasto Krasnystaw i gmina Kraśniczyn. Aż pięć samorządów z powiatu krasnostawskiego w ogóle o dotację nie walczyło.
Projekt Krasnegostawu znalazł się na 21. miejscu listy rankingowej i na pewno zostanie dofinansowany. Za 2,1 mln zł miasto chce wybudować drogi na nowo powstałym osiedlu obejmującym ulice: Bacha, Chopina, Czajkowskiego, Lutosławskiego, Moniuszki, Mozarta, Paderewskiego, Szymanowskiego i Wagnera. Samorząd zadeklarował, że z własnego budżetu wyłoży 1,08 mln zł, drugie tyle to właśnie dotacja, jaką miasto otrzyma.
Cieszą się też w gminie Kraśniczyn, której wniosek zajął 31. miejsce na liście i również zostanie dofinansowany. Samorząd kierowany przez wójt Małgorzatę Sapiechę za 637 tys. zł zamierza przebudować drogę Wolica – Bończa Kolonia (dotacja – 318 tys. zł, środki własne – 318 tys. zł).

Przepadły za to inwestycje planowane przez gminy: Siennica Różana (miejsce 60.), Krasnystaw (62.) i Izbica (78.). Siennica Różana chciała przebudować drogę w Zagrodzie, gmina Krasnystaw – drogę w Siennicy Nadolnej, a Izbica – drogę w Wirkowicach Pierwszych. W sumie o pieniądze w ramach projektu starały się 84 samorządy z województwa lubelskiego. Wniosków w ogóle nie złożyły gminy: Łopiennik Górny, Żółkiewka, Fajsławice, Rudnik oraz Gorzków. (kg)