Od publicznej sauny nad Bystrzycą po… odwołanie dyrektora

Do 200 projektów przekazanych do 7 maja do Ratusza drogą elektroniczną, dołączyło 14 kolejnych nadanych w tym terminie za pośrednictwem Poczty i złożonych w BOM-ach. Nie brakuje pomysłów oryginalnych, a nawet prowokacyjnych…


W ubiegłą środę poznaliśmy ostateczną liczbę wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Lublinianie złożyli 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł (136 projektów dzielnicowych i 78 ogólnomiejskich). To o blisko 30% więcej niż przed rokiem, choć ponad 20 analogicznych projektów dotyczy walki z zanieczyszczeniem powietrza przez poszczególne dzielnice Lublina, a 7 pt. „O!Siłka” dotyczy doposażenia w siedmiu dzielnicach siłowni z wykorzystaniem zewnętrznych atlasów treningowych z systemem zmiennego obciążenia i aplikacją wirtualnego trenera.– Bardzo cieszy nas niesłabnące zainteresowanie mieszkańców Budżetem Obywatelskim. Liczba nowych pomysłów pokazuje, że lublinianie chętnie korzystają z tego narzędzia partycypacji.

Dzięki niemu wspólnie z mieszkańcami zmieniamy nasze miasto na lepsze – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Wśród projektów wykraczających poza tradycyjnie pojawiające się inwestycje infrastrukturalne, znalazł się między innymi projekt „Niezatapialni” zakładający zakup specjalistycznego sprzętu do ratowania osób tonących w Zalewie Zemborzyckim, czy „Szklana pułapka”, dzięki któremu szklane wiaty przystankowe mają zostać oklejone, by były widoczne dla ptaków, co ochroni je przed zderzeniem ze szkłem.

Teraz pomysły będą oceniane (etap ten potrwa ok. 2 miesiące) przez miejskich ekspertów pod kątem formalnym i merytorycznym, aby wyłonić te, które zostaną poddane pod głosowanie. A wśród zgłoszonych wniosków nie brakuje pomysłów naprawdę oryginalnych, jak: budowa skoczni narciarskiej w wąwozie na Rurach, postawienie Giveboxa, czyli miejskiego mebla do bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami, czy zainstalowania sauny fińskiej (bezpłatnej przez pierwszy rok) w Parku Ludowym nad brzegiem Bystrzycy, w której saunowicze mogliby się schłodzić po seansie.

Są także projekty, które nie mają szans na przejście oceny formalnej, ale ich autorzy najwyraźniej chcieli „wywołać temat” i sprowokować lublinian do dyskusji, jak: „Konkurs na Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów” wyceniony na 100 000 zł z uzasadnieniem: „Czas na zmiany.

Kazimierz Pidek zarządza lubelskimi ulicami zdecydowanie zbyt długo. Kazimierz Pidek objął stanowisko w 2012 roku bez konkursu”, czy „Gazeta Lublin.eu – pozytywne informacje z urzędu za Twoje podatki” za 199 100 zł (czyli tyle, ile w tym roku Ratusz przeznaczy na wydawanie bezpłatnej gazety, która dociera co miesiąc do skrzynek wszystkich mieszkańców” z przekornym uzasadnieniem: „Projekt dotyczy kontynuacji wydawania przez urząd miasta gazety „Lublin.eu”, przez cały rok 2022 (w sumie 11 wydań).

W gazecie redagowanej przez pracowników urzędu znajdą się same pozytywne informacje: – decyzje Prezydenta Miasta, które zmieniły życie lublinian, – alfabetyczny spis jego sukcesów, – wywiady z radnymi, popierającymi działania Prezydenta, – relacje z wizyt gospodarskich na miejskich inwestycjach, – opis dobrej współpracy z deweloperami, – czasem również wypowiedzi zadowolonych mieszkańców. Gazeta będzie dostarczana – tak jak obecnie – bezpłatnie do domów i mieszkań w nakładzie 120 000 egzemplarzy. Wynik projektu w głosowaniu pozwoli określić poparcie mieszkańców dla wydawania własnej gazety przez urząd miasta”.

Przypominamy, że w tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego przeznaczono kwotę 12,5 mln złotych. Głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

Głosować będzie można na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Lista pomysłów dostępna jest pod adresem: https://lublin.eu/gfx/lublin/userfiles/_public/mieszkancy/partycypacja/bo_aktualnosci/bo_viii/lista_projektow_zlozonych_do_bo_viii.pdf. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here