Od wieku na straży publicznych pieniędzy

Lubelskie uroczystości z okazji 100-lecia NIK w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego

W obecnym roku przypada setny jubileusz najwyższego organu kontroli Rzeczypospolitej Polskiej. Najwyższa Izba Kontroli, powołana do życia 7 lutego 1919 r. przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, była jedną z pierwszych kontrolnych instytucji w wolnej Polsce. Dziś jest nowoczesną instytucją, która w dalszym ciągu zajmuje się kontrolą i stoi na straży publicznych finansów.


9 maja w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbyły się lubelskie obchody z okazji 100. rocznicy powołania NIK. W uroczystości wziął udział Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, który wręczył odznaczenia wyróżniającym się pracownikom lubelskiej delegatury.

Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu „100 lat historii Najwyższej Izby Kontroli”, prezentującego burzliwe losy NIK oraz panel dyskusyjny pt.: „Rola i zadania Najwyższej Izby Kontroli – współczesne wyzwania”, prowadzony przez prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego z udziałem m.in.: marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i prezydenta miasta Lublina Krzysztofa Żuka. Z okazji jubileuszu na frontonie siedziby lubelskiej delegatury NIK przy ul. Okopowej odsłonięto tablicę pamiątkową. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here