Odczarowywali jesień życia

Z roku na rok grupa seniorów mieszkających w Lublinie jest coraz liczniejsza – obecnie stanowi ponad 87 tys. mieszkańców powyżej 60. roku życia. Dobrze, że miasto ich zauważa, czego dowodem jest zakończony 28 kwietnia Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego.
Pod hasłem „Lublin łączy pokolenia” bawiły się razem dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją. Cały ubiegły tydzień pełen był koncertów, pokazów i licznych atrakcji. Prezydent Krzysztof Żuk wręczył specjalne jubileuszowe wyróżnienie – Medale 700-lecia Lublina pięciu-osobom zasłużonym dla międzypokoleniowego dialogu. Medale otrzymali: Alina Gucma, przewodnicząca Rady Seniorów, Zofia Zaorska, twórczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie, muzyk Piotr Selim, autorka tekstów Hanna Lewandowska i Alicja Barton, poetka i autorka bajek.
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się Miasteczko Seniora, które we wtorek, 25 kwietnia opanowało Galerię Olimp. Seniorzy mogli nie tylko wykonać sobie za darmo podstawowe badania medyczne, ale i skorzystać z porad fryzjerów, kosmetyczek czy stylistów. Inspiracji, jak w kwiecie wieku wyglądać pięknie, seniorzy mogli szukać w trakcie odbywającego się w Olimpie pokazu mody pt. „Odczaruj jesień życia”. Kreacje zaprezentowali zarówno ich rówieśnicy, jak i najmłodsi lublinianie. Modelki i modele wystąpili w strojach wieczorowych, klasycznych i biznesowych, wzbudzając zachwyt zaproszonych gości i licznej widowni. Kolejny dzień Tygodnia Dialogu poświęcony był sprawom naukowym.
W Teatrze Starym w Lublinie odbyła się debata „Lublin Inspiracją (od) pokoleń” w której uczestniczyli w eksperci z lubelskich uczelni wyższych i młodzież. Jeden z punktów dyskusji poświęcony był problemowi relacji międzyludzkich, dyskutowano również nad zagadnieniem międzypokoleniowej solidarności.

Order Uśmiechu

Czwartkowe popołudnie 27 kwietnia to koncert „Wielka moc uśmiechu” w Centrum Spotkania Kultur dedykowany pani Alicji Barton, która została 1007. na świecie kawalerem Orderu Uśmiechu. To piąta osoba na Lubelszczyźnie, która otrzymała to szczególne wyróżnienie przyznawane przez polskie dzieci.
To właśnie najmłodsi, z którymi pani Alicja prowadzi radiowy program „Jasiek”, zgłosili ją do tego odznaczenia. Pani Alicja, która doczekała się już własnych prawnuków, od wielu lat jest wolontariuszką. Jako poetka opowiada bajki w szpitalach, szkołach i przedszkolach i chętnie przebywa z najmłodszymi. Czwartkowa dekoracja odbyła się ze stosownym ceremoniałem – pani Alicja musiała wypić puchar soku z cytryny i przyjąć medal z rąk prowadzącego uroczystość Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Uśmiechu – Marka Michalaka, rzecznika Praw Dziecka. Order przypiął jej młody redaktor z programu „Jasiek” Mateusz Turecki, który odczytał również laudację na jej cześć. – Pani Alicja, dawniej pielęgniarka, wieloletni pracownik III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, od lat czytała nam pisane dla nas wiersze, przygotowywała piosenki, opowiadała o swoim dzieciństwie i młodości. Zawsze miała dla nas dobre słowo. Częstowała nas owocami i łakociami – jak to zwykle czynią babcie – mówił Mateusz.
Podczas ceremonii, na której oklaskiwali ją najmłodsi, pani Alicja nie kryła swojego wzruszenia. – Jestem bardzo szczęśliwa, nie spodziewałam się w życiu takiego wyróżnienia. Staram się, bo kocham dzieci, kocham świat. Pamiętajmy o innych, pamiętajmy o uśmiechu. Bardzo wam dziękuję, bo to dzięki wam jestem tutaj na tej scenie – dodała seniorka. Uroczystość zakończyła się pięknym koncertem w wykonaniu najmłodszych lubelskich artystów.

Most pokoleń

Tydzień Dialogu zakończył się barwnym korowodem, który miał przejść spod archikatedry na plac pod Zamkiem, ale ze względu na padający deszcz zakończył się przed lubelskim ratuszem. Wzięło w nim udział kilkaset osób: lubelskie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, młodzież licealna, seniorzy. Korowód uświetnili bębniarze, tancerze w strojach ludowych, żonglerzy i przedstawiciele Bractwa Kurkowego. Tradycyjnie na zakończenie został utworzony symboliczny Most Pokoleń i wykonana wspólna, pamiątkowa fotografia. (EM.K)