Odliczanie do zielonego spodobało się nie tylko kierowcom

Niebawem sekundniki pojawiają się na kolejnych świdnickich światłach

Zamontowane dwa lata temu na jednym z przejść dla pieszych przy ul. Racławickiej sekundniki, odmierzające kierowcom czas do zapalenia się zielonego świata przypadły do gustu świdniczanom. Niebawem będzie ich więcej.


Zdania specjalistów w sprawie takich sekundników są podzielone. Jedni twierdzą, że usprawniają ruch i zwiększają bezpieczeństwo, inni, że jest wręcz przeciwnie. Od dawna można je spotkać głównie za naszą wschodnią granicą, a od dwóch lat również w Świdniku. Na zamontowanie takich liczników nad jednym z przejść dla pieszych przez ulicę Racławicką zdecydowało się Starostwo Powiatowe w Świdniku.

O opinię na temat pierwszych w województwie lubelskim sekundników za pomocą Facebooka zapytał ostatnio kierowców, ich pomysłodawca, wicestarosta świdnicki Bartłomiej Pejo. Komentujący zgodnie twierdzili, że to bardzo praktyczne rozwiązanie i powinno się je stosować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom starostwo planuje montaż kolejnych liczników. Niebawem pojawią się one na kolejnej sygnalizacji świetlnej przy ul. Racławickiej, dokładnie na wysokości Szkoły Podstawowej nr 5.

– Chcielibyśmy wykonać to jak najszybciej. Nie da się tego jednak zrobić z dnia na dzień; nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać, ale plan jest taki, aby zrealizować to jeszcze w tym roku – mówi B. Pejo.

Wicestarosta przypomina, że na przejściach dla pieszych przy ul. Racławickiej zielone światło dla pieszych jest wzbudzane ręcznie, a przez to programowanie sekundników wymagało większego nakładu pracy. – Firma, która nam to przygotowywała miała pewien problem, bo sekundniki, które instalowali wcześniej, w innych miastach, nie dotyczyły sygnalizacji z tzw. fazą zmienną. Trzeba było wykonać dodatkowy moduł sterujący, ale się udało. Najprawdopodobniej to jedyna tego typu „kombinacja” w Polsce – mówi wicestarosta.

Nowa sygnalizacja świetlna, także z sekundnikiem, stanie niebawem przy al. Lotników Polskich, w pobliżu Lidla, w ramach projektu „Rządowego Programu Rozwoju Dróg”.

Pomysł starostwa podchwycili również radni Rady Miasta Świdnik. Marcin Magier i Włodzimierz Radek przygotowali wniosek do UM Świdnik w sprawie instalacji sekundników na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Wyszyńskiego.

– Cieszę się, że miejscy radni docenili nasze rozwiązanie i chcą powielić ten pomysł, montując sekundniki przy Placu Konstytucji 3 maja – komentuje wicestarosta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here