Odpocząć wśród kwiatów

W minioną niedzielę 14 kwietnia br. rozpoczął się kolejny sezon turystyczny w Ogrodzie Botanicznym UMCS, a wraz z nim rozpoczęła się również sprzedaż wyjątkowego znaczka turystycznego.


– Ogród można odwiedzać codziennie do końca października br. (poniedziałek – piątek od godz. 9.00, w soboty, niedziele i święta: od godz. 10.00). Szklarnie będą otwarte w godz. 10.00 – 14.00 od poniedziałku do piątku. Z kolei Dworek Kościuszków będzie dostępny dla zwiedzających od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. Ceny biletów pozostają bez zmian – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS. W kasie ogrodu zapłacimy również kartą płatniczą. Absolwenci UMCS, do „botanika” wstęp mają za darmo. Honorowane są również karty: seniora, rodziny trzy plus, dużej rodziny i turysty.

Mały znaczek – kolekcjonerska pamiątka

Ogród Botaniczny UMCS, jest drugim w Polsce, w którym można nabyć jest znaczek turystyczny. To drewniany krążek przedstawiający miejsce, do którego dotarł turysta. – Pomysł znaczka zrodził się w Czechach. Obecnie takie znaczki są w 20 państwach i obejmują ponad 5500 miejsc – w Polsce jest już ich prawie 800. Każdy znaczek posiada swój numer, co ułatwia kolekcjonerom zbieranie i kompletowanie kolekcji – informuje Katarzyna Skałecka.

W Lublinie do tej pory znaczkami wyróżniono: Miasto Lublin – nr 629, Bramę Krakowską – nr 630 oraz Kościół Nawrócenia św. Pawła – nr 631. Ogród Botaniczny UMCS posiada znaczek nr 775, a Dworek Kościuszków – nr 776.

Znaczki można kupić w kasie biletowej Ogrodu (wejście od. ul. Willowej, 7 zł/ sztuka). Po 31 października br. znaczki będą dostępne w siedzibie Ogrodu (ul. Sławinkowska 3) w godzinach pracy, tj. 7.00 – 15.00. Wszystkie informacje dotyczące znaczków turystycznych dostępne są na stronie: www.znaczki-turystyczne.pl.

Do 12 maja w Dworku Kościuszków oglądać można wystawę autorstwa Roberta Zubla i Adama Rybarczyka „Od Kluka do klucza i z powrotem… Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza”. Ekspozycja składa się z 22 tablic prezentujących wybrane gatunki roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców występujących m.in. na Roztoczu. Uzupełnia ją cykl oryginalnych roślinnych pasteli. (EM.K.) MG

Najbliższe imprezy w Ogrodzie Botanicznym

27.04 – Botaniczna Piątka – edycja wiosenna, wydarzenie sportowe – bieg w Ogrodzie Botanicznym. 05.05 – Niedzielny spacer z przewodnikiem – „O cebulach, które nie wyciskają łez i bulwach, z których nie zrobimy puree”, prowadzenie dr inż. Krystyna Rysiak. 15.05 – Dzień Polskiej Niezapominajki – spacer oraz warsztaty florystyczne dla seniorów. 18.05 – Fascination of Plants Day (Dzień Roślin) i Noc Muzeów z Ogrodem – spacer i wykład „Sztuka kochania w świecie roślin”. 24.05 – 26.05 – Wystawa roślin mięsożernych. 26.05 – Majówka Rodzinna – plenerowe wydarzenie edukacyjno-rekreacyjne.