Odpust na Górze Chełmskiej

Wierni z całego regionu przyjechali do Chełma na uroczystości odpustowe w parafii Narodzenia NMP. Tegoroczna ceremonia była wyjątkowa, bo obchodzono jednocześnie 90-lecie powstania parafii oraz 75-lecie pierwszej koronacji kopii Ikony Matki Bożej Chełmskiej. Z okazji odpustu pl. Łuczkowskiego wypełnił się też kolorowymi straganami ze szczypkami i zabawkami, a to z kolei frajda dla najmłodszych.


Uroczystości w bazylice trwały kilka dni. Rozpoczęły się od triduum maryjnego (4-6 września). Po południu 7 września przywitano pielgrzymów z okolicznych miejscowości, którzy pieszo pokonali nawet kilkadziesiąt kilometrów, aby wziąć udział w odpuście. Tego dnia mszy świętej przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. Następnie był różaniec, apel jasnogórski, droga krzyżowa, a o północy pasterka maryjna. Nabożeństwa odbywały się przez całą noc.

W środę, 8 września, sumie pontyfikalnej przewodniczył ks. abp Adam Szal. Była to msza z poświęceniem wieńców dożynkowych i procesją eucharystyczną. Popołudniową mszę z błogosławieństwem przyborów szkolnych poprowadził ks. bp Mieczysław Cisło, który wygłosił też homilię.

Uroczystości odpustowe zakończyła msza święta o godz. 18 sprawowana przez ks. Jerzego Krawczyka, archidiecezjalnego moderatora ruchu „Światło- Życie”. Odpustowe ceremonie zgromadziły mnóstwo wiernych. W słoneczne, środowe popołudnie rodziny spacerowały po pl. Łuczkowskiego, który wypełnił się kolorowymi straganami ze szczypkami, pistoletami-korkowcami, wiatraczkami. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here