Odpust na Matki Boskiej Zielnej

Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia lubelski skansen przywoła tradycję dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach.


W świąteczną środę, 15 sierpnia, Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Będzie on przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Rynek muzealnego miasteczka ubarwią kolorowe, odpustowe kramy z rękodziełem, zabawkami, słodyczami i produktami regionalnymi. Obok współczesnych produktów pojawi się także stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów Muzeum: dewocjonaliami, ozdobami, zabawkami drewnianymi i z metalu.

Nabożeństwo z okazji święta Matki Boskiej Zielnej odbędzie się w drewnianym kościele z Matczyna o godzinie 16:00. Można będzie tam, jak dawniej, poświęcić bukiety zrobione z kłosów zbóż, warzyw, owoców i ziół. Ponadto w tym dniu odbędą się pokazy wyrobu tradycyjnych wiązanek, wypieku cebularzy i poszywania dachu słomą, a także gościnny występ dziecięcego zespołu „Błękitne Korale” z Zakrzówka. Skansen zaprasza na imprezy odpustowe od 11 do 17. Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy