Odsłonięto pomnik hetmana Żółkiewskiego

(18 listopada) W Żółkiewce w obecności metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, parlamentarzystów, samorządowców, mieszkańców gminy oraz wielu zaproszonych gości nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego na koniu w galopie stanął na skwerze w centrum Żółkiewki. Wraz z cokołem ma ponad 4 metry wysokości. Gmina Żółkiewka otrzymała dofinansowanie w kwocie 380 tys. zł z Ministerstwa Obrony Narodowej. Brakującą sumę dołożyli samorząd i Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki, które od 2016 roku prowadziło zbiórkę na ten cel.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła uroczysta msza św., odprawiona w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Żółkiewce. Po niej w asyście wojskowej kompanii honorowej i pocztów sztandarowych wszyscy zebrani przeszli do centrum Żółkiewki, gdzie odbyły się główne uroczystości z odegraniem hymnu państwowego oraz wciągnięciem na maszt flagi narodowej włącznie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra wojskowa z Lublina, zaś wojskową asystę honorową wystawił 19.

Chełmski Batalion Zmechanizowany. Wydarzenie zorganizowane zostało przez gminę Żółkiewka oraz Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki. Uroczystości odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (s)