Odszedł mistrz garncarstwa

W wieku 62 lat zmarł Leszek Kiejda, twórca ludowy, garncarz, wieloletni członek krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

O śmierci artysty poinformował w ubiegłym tygodniu Krasnostawski Dom Kultury. Leszek Kiejda urodził się w 1958 r. w Rejowcu Fabrycznym. Pochodził z rodziny o długoletniej rzemieślniczej tradycji garncarskiej. Samodzielną pracą twórczą zajmował się od 1998 r., od powstania w Pawłowie (gmina Rejowiec Fabryczny) izby garncarskiej.

W Pawłowie miał też własny warsztat, w którym zbudował tradycyjny piec do wypalania glinianych naczyń. Jego wyroby ceramiczne (dwojaki, siwaki, flakony, ptaszki na wodę i wiele innych) były wykonane z ogromną starannością, zarówno podczas formowania jak i późniejszego zdobienia.

Pan Leszek był laureatem wielu konkursów i przeglądów – m.in. Przeglądu Twórczości Ludowej w Krasnymstawie, Powiatowych Konkursów Garncarskich w Pawłowie, a także instruktorem kursów garncarskich, warsztatów, pokazów dla szkół i przedszkoli.
W roku 2016 w Krasnostawskim Domu Kultury został odznaczony medalem „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here