Odszedł wieloletni dyrektor muzeum

10 stycznia w wieku 77 lat zmarł Władysław Fedorowicz, wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, a także laureat honorowego wyróżnienia Złote Karpie, przyznawanego zasłużonym mieszkańcom miasta.

– Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Władysława Fedorowicza, długoletniego dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Odszedł 10 stycznia w wieku 77 lat – powiadomili w ostatnią środę pracownicy Muzeum. Fedorowicza zapamiętają jako człowieka o wielkiej kulturze osobistej. – Cieszył się szacunkiem, nie tylko wśród muzealników, ale również wśród społeczeństwa.

Etnograf z wykształcenia, pasjonat sztuki dawnej, z zamiłowania historyk w szerokim słowa tego znaczeniu, numizmatyk – dowiadujemy się. Muzeum w Krasnymstawie zawdzięcza Fedorowiczowi swą obecną postać i wielkość kolekcji. Stworzył w Muzeum bogaty zbiór sztuki i rzemiosła artystycznego. Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy jest przyczynienie się do kompleksowego remontu dawnego kolegium jezuickiego, w którym obecnie mieści się m.in. Muzeum. – Jego ogromna praca na rzecz kultury i jej owoce nie pozostaną zapomniane – zapewniają pracownicy Muzeum.

Władysław Fedorowicz był też laureatem honorowego wyróżnienia Złote Karpie. W latach 2018-2022 był radnym seniorskiej rady miasta Krasnystaw, przez wiele lat członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Krasnystaw i Krasnostawskiego Towarzystwa Regionalnego. (kg)