Odzieżówka kusiła na całego

Dzień otwarty dodatkowo uatrakcyjnił konkurs „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”

Najlepsi młodzi fryzjerzy z całej Polski stanęli w konkursowe szranki 25 kwietnia w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie. Była to dodatkowa atrakcja dla kandydatów odwiedzających placówkę podczas dnia otwartego.


IX edycja międzyszkolnego konkursu fryzjerskiego o zasięgu ogólnopolskim „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer” zgromadziła uczestników z ośmiu szkół. Motywem tej edycji było uczesanie w stylu współczesnej gejszy.
– Inspiracją tych fryzur jest kultura dalekiego Wschodu – wyjaśniała Iwona Sokołowska, nauczycielka ZSOW. – Nasza szkoła jest bardzo przyjazna dla uczniów, pozwala im rozwijać talenty, rozbudza kreatywność, mobilizuje do brania udziału w różnych konkursach – dodała. We fryzjerskich zmaganiach uczestniczyła m.in. Marlena Mazur, uczennica Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. – Przygotowując fryzurę poszłam w takie kunsztowne, gładkie upięcia. Trochę szukałam inspiracji w Internecie – mówiła w trakcie kilkugodzinnego przygotowywania wybranej fryzury. Oprócz uczesania wszyscy uczestnicy musieli również zadbać o odpowiedni makijaż i strój modelki. – Pomaga mi koleżanka ze szkoły – ma bardzo gęste włosy, więc nie muszę stosować żadnych „doczepów” – podkreślała Marlena. W tym roku uczennica trzeciej klasy walczyła o obronę pierwszej lokaty, którą zdobyła podczas ubiegłorocznych fryzjerskich zmagań. Jak się okazało, to jej uczesanie najbardziej spodobało się jury i ponownie zdobyła I miejsce.
II miejsce uzyskała Natalia Teperek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego im. T. Kościuszki w Garwolinie, a trzecie: Sylwia Wójtowicz z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach. – Kierunek fryzjerski co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, również wśród chłopców – przyznaje Halina Rybczyńska, dyrektor szkoły. – Pierwsze zajęcia odbywają się w szkolnych pracowniach, ale chodzimy także do pracodawców na wycieczki, żeby młodzi zobaczyli, jak wygląda praca z klientem, obsługa i wyposażenie profesjonalnego salonu. W klasie trzeciej zaczynają się praktyki zawodowe – dodaje pani dyrektor Zespołu Szkól Odzieżowo– Włókienniczych.

Udogodnienie dla dojeżdżających

Od 1 września br. szkoła zmieni swoją siedzibę, przenosząc się z centrum miasta z ulicy Spokojnej na Kalinowszczyznę, do budynku wygaszanego obecnie Gimnazjum nr 2 przy ulicy Lwowskiej. Nowa lokalizacja ma być korzystniejsza dla uczniów dojeżdżających, którzy stanowią większość społeczności szkoły. Szkoła kształci w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik fotografii i multimediów (dawniej fototechnik), technik przemysłu mody oraz technik usług kosmetycznych (w szkole policealnej). W szkole branżowej w tym roku przygotowano miejsca w zawodach fryzjer i fotograf. – Kandydat do naszej szkoły musi mieć zdolności manualne i chęć ich rozwijania. Przydają się również zdolności społeczne: umiejętność pracy w grupie i na czas. Ponieważ nasi uczniowie w przyszłości będą pracować w zakładach usługowych, muszą posiadać umiejętności dobrej komunikacji. Będą mieli do czynienia z różnymi klientami, z dziećmi, z osobami w starszym, z osobami w ich wieku. Będą to różne osoby, z różnych warstw społecznych i muszą nauczyć się z nimi rozmawiać, przeprowadzić wywiad, doradzić – wyjaśnia dyrektor Rybczyńska. W tym roku szkoła oferuje łącznie 269 miejsc w Technikum Usługowo-Gospodarczym (5 klas), i Branżowej Szkole Usługowej (2 klasy). Prowadzi również nabór do Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zawodach technik usług kosmetycznych, opiekun osoby starszej i florysta. (EM.K.)