Okaż, że pamiętasz

W ośmiu miejscach na terenie powiatu chełmskiego zbierana jest żywność dla polskich dzieci i rodaków mieszkających za wschodnią granicą. Akcję organizuje Stowarzyszenie Rozwój Gmin i Powiatów. Pomóc może każdy, wystarczy niewiele, by polskie rodziny miały syte i pogodne święta.

Po raz kolejny stowarzyszenie ogłosiło akcję zbierania żywności dla Polaków mieszkających w rejonie Kowla. Akcja od lat organizowana jest we współpracy z o. Tadeuszem Fostakowskim, proboszczem parafii pw. św. Anny w Kowlu, który koordynuje przekazywanie darów do parafian na Ukrainę. Dary trafią do potrzebujących przed świętami.
– Prosimy o trwałą żywność, konserwy mięsne i rybne, przetwory warzywne, olej, makaron ryż, mąkę cukier itp. – mówi Paweł Ciechan, prezes Stowarzyszenia Rozwój Gmin i Powiatów.
Zbiórka trwa do 15 grudnia. Ludzie dobrej woli, którzy chcą przekazać dary potrzebującym, mogą je dostarczyć do:
– Urząd Gminy Chełm w godz. 7.30 – 15.30
– Urząd Gminy Wojsławice w godz. 7.30 – 15.30
– Parafia pw. Św. Małgorzaty w Olchowcu
– Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy
– Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Syczynie
– Rejowiec Fabryczny, Sklep Wielobranżowy Barbara Hrycaj, ul. Wschodnia 40, w godzinach otwarcia sklepu
– Białopole, firma Oponus, Buśno 89 A
– Białopole, sklep Lewiatan, Buśno 87 A
Jeżeli ktoś chciałby pomóc, a nie jest w stanie sam dostarczyć produktów, proszony jest o kontakt telefoniczny pod nr 82 563 65 53 (7.30 – 15.30) w celu ustalenia szczegółów odbioru żywności.
W niespełna siedemdziesięciu tysięcznym Kowlu żyje około 2000 mieszkańców legitymujących się Kartą Polaka. Nierzadko ich sytuacja nie wygląda za dobrze. Naszym rodakom często brakuje podstawowych środków do życia, a każdy dzień przypomina walkę o przetrwanie. Dlatego najważniejsza jest przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności do spożycia. W akcji zbierania żywności dla Polaków z Kowla istotna jest też warstwa symboliczna – podtrzymanie na duchu rodaków, którzy nie z własnej winy zostali odcięci granicą od ojczyzny i pokazanie, że w dalszym ciągu ktoś o nich w kraju pamięta. (pc)