Okuninka wakacyjną potęgą

Popularny portal internetowy Nocowanie.pl, służący m.in. do zamawiania kwater, ogłosił ciekawe wyniki tegorocznych wakacji. Wynika z nich, że Okuninka zdeklasowała na Lubelszczyźnie wszystkie inne miejscowości wypoczynkowe. Niemal połowa zainteresowanych tegorocznym wypoczynkiem w naszym województwie pytała o nocleg nad Jeziorem Białym.

Tegoroczny sezon turystyczny był bardzo łaskawy dla Okuninki. Była to zdecydowanie najczęściej wybierana przez turystów miejscowość w 2017 roku. Daleko za nią uplasowały się: Kazimierz Dolny nad Wisłą i miasto Lublin. Pozostałe chętnie odwiedzane miejsca to: Zwierzyniec, Krasnobród, Nałęczów, Zamość, Susiec, Puławy oraz Firlej. Co ciekawe, najwięcej zapytań (26%) odnotowano na dwie noce. Zdarzało się również dużo zapytań (22%) tylko na jeden nocleg. Turyści przedłużali również weekend, pytając o trzy (19%) czy cztery noclegi (11%), na pięć dni pozwoliło sobie tylko 5% turystów w Lubelskiem. Natomiast w Polsce najpopularniejszy w tegoroczne wakacje był 5-dniowy pobyt.
O Okuninkę pytało ponad 2 mln 700 tys. osób (42% ogółu wszystkich zapytań dotyczących Lubelszczyzny). Drugi na liście Kazimierz Dolny miał tylko nieco ponad 700 tys. zapytań. Co ważne, w porównaniu z rokiem ubiegłym, Okuninka odnotowała wzrost ośmioprocentowy (z 34 do 42). Zatem systematycznie Jezioro Białe staje się mekką turystyczną województwa. Z danych policji wynika, że podczas gorącego weekendu nad jezioro przybywa 70-80 tys. turystów. Oczywiście napływ turystów jest wybitnie sezonowy i dotyczy przede wszystkim okresu czerwiec-sierpień. Niektórych ta popularność Okuninki dziwi, gdyż poza czystą wodą brak tam spektakularnych wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Jedyną większą imprezą zdaje się być na początku czerwca Żelazny Triathlon organizowany przez włodawskie starostwo. Trudno bowiem uznać za wydarzenie marniejące z każdym rokiem lipcowe Dni Krokodyla organizowane przez gospodarza terenu – gminę Włodawa.
Wielu obserwatorów dziwi to oblężenie Okuninki. – Pogoda tego roku była taka sobie, dookoła było sporo wielkich wydarzeń typu 700-lecie Lublina, Noc Kultury, Festiwal Dwa Brzegi czy Carnaval Sztukmistrzów, a jednak tłumy waliły nad Białe.
– Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? – pytają niektórzy samorządowcy, wskazując na relatywnie niskie wpływy do budżetu gminy z tego „złotego jaja”.
Radni wskazują na kilka elementów, które składają się na ten stan rzeczy. – Po pierwsze, w Okunince jest około 1500 pozycji podatkowych. Z każdej można by ściągać zdecydowanie skuteczniej podatki. Po drugie, niektórzy właściciele zaniżają podatek od nieruchomości, czasem dwu-, trzy- czy czterokrotnie. Bolączką gminy jest też skandalicznie niski poziom ściągalności opłaty klimatycznej. Jeszcze inną ułomnością jest fakt, że wójt gminy jest rodzinnie niejako uwikłany w biznes w Okunince, a to nie ułatwia „dojenia” tej miejscowości. Ponadto gmina nie ma ani pomysłu, ani woli na rozwój tej miejscowości i transparentne czerpanie zysków do budżetu z setek tysięcy turystów odwiedzających to piękne jezioro – mówią niektórzy. (gd)

Wśród 16 województw lubelskie znalazło się na 6. pozycji, uwzględniając procentowy udział zapytań o nocleg w poszczególnym województwie w stosunku do zapytań w całym kraju. Dane z okresu czerwiec-sierpień 2017 r. Uwzględniają procentowy udział zapytań o nocleg w poszczególnym województwie w stosunku do zapytań w całym kraju. W województwie lubelskim pytano o nocleg dla dwóch osób (63% zapytań), czteroosobowe wyjazdy znalazły się na drugim miejscu (12%). Turyści w regionie najczęściej korzystali z kwater i pokoi (34% zapytań), następnie domków (28%), pensjonatów (11%) i agroturystyki (8%).