Olimpiada martwego języka

Dziesięcioro licealistów ze szkół całego województwa lubelskiego wzięło udział w etapie okręgowym Olimpiady z Języka Łacińskiego, który odbył się na KUL.


To już XXXVII Olimpiada Języka Łacińskiego. Zmagania uczniów trwały dwa dni – w czwartek, 17 stycznia przystąpili oni do części pisemnej, polegającej na tłumaczeniu tekstu łacińskiego (fragmentu dzieł Pliniusza) na język polski i rozwiązaniu testu gramatycznego. W piątek, 18 stycznia najlepsi zdawali egzamin ustny, odpowiadając z wybranej lektury.

– Niestety coraz mniej liceów decyduje się na naukę łaciny. Szkoły rezygnują z prowadzenia lekcji w tym języku. Łaciny nie ma już w V LO i w IX LO, jeszcze jest szczątkowo w III LO i w Pallotyńskim Liceum im. Stefana Batorego – mówi dr Helena Błazińska ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych KUL. – Języka łacińskiego nie promuje też nowa podstawa programowa, z której zupełnie wycofano łacinę . To duży błąd, bo łacina to nasze korzenie. Ze znajomością tego języka łatwiej jest zrozumieć wiele zagadnień z otaczającego nas świata, np. prawniczych czy przyrodniczych – dodaje dr Błazińska.

Uczniowie, którzy przejdą eliminacje okręgowe, wezmą udział w etapie centralnym, który w dniach 20-22 marca odbędzie się w Lublinie.

(EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here