Olimpijczycy uhonorowani

Na KUL odbyło się podsumowanie konkursów przedmiotowych i tematycznych, których laureatami zostali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Uroczysta gala z racji wielkiej liczby wyróżnionych (aż 381 laureatów), została podzielona na dwa dni (24 i 25 maja).


W tym roku o tytuł najlepszego w 16 konkursach przedmiotowych i 2 konkursach tematycznych rywalizowało w sumie 42 846 uczniów. Wśród tej rzeszy tytuł laureata, dający m. in. zwolnienie z egzaminów przedmiotowych uzyskało 381 uczniów z 51 szkól podstawowych i 69 gimnazjów województwa lubelskiego.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych cieszyła się olimpiada z języka polskiego i konkurs z języka angielskiego. Gimnazjaliści chętnie wybierali również matematykę i chemię. 42 uczniów z podstawówek i gimnazjów brało również udział w konkursie tematycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

– Przygotowywałem się łącznie do sześciu olimpiad: z polskiego, angielskiego, fizyki i matematyki. Udało mi się wygrać z chemii i biologii. Wybieram się do I LO, do klasy z maturą międzynarodową – mówi Wojtek Ściuk, uczeń drugiej klasy III Gimnazjum im. Stanisława Kostki w Lublinie.

– W tym roku jestem laureatką konkursu chemicznego. Odbieram też nagrodę w konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” – mówi Amelia Kuczyńska z klasy II Pallotyńskiego Gimnazjum im. St. Batorego. – Myślę już o profilu biologiczno-chemicznym.

– A ja jestem laureatką olimpiady z języka hiszpańskiego. Bardzo podoba mi się jego brzmienie. Zamierzam się nadal uczyć hiszpańskiego, ale chciałabym w przyszłym roku spróbować swoich sił w konkursie z chemii i biologii – mówi Julia Płaza-Kościańczuk, uczennica drugiej klasy w II Pallotyńskim Gimnazjum im. St. Batorego. Wśród uczniów ze szkół podstawowych dwóch laureatów uzyskało tytuł laureata wielokrotnego z trzech i więcej przedmiotów. Wśród gimnazjalistów takich uczniów było 12.

– Uśmiechnijcie się dziś, bo przed wami jest przyszłość. Jesteście na wagę złota dla naszego województwa. Ta nagroda powinna być dla was motywacją do dalszej pracy. Gratuluję i proszę o więcej – zwrócił się do zebranych Przemysław Czarnek, lubelski wojewoda.

– Te dni uroczystości to uhonorowanie waszej wytężonej i intensywnej pracy. Spotykamy się dziś w gronie najlepszych z najlepszych z całego województwa – podkreślała Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. (EM.K.)