Oni już wybrali wójtów

Bezapelacyjne zwycięstwo Jerzego Lewczuka w Izbicy, świetny wynik Janusza Pędzisza w Fajsławicach, pewna wygrana Leszka Proskury w Siennicy Różanej i skromne, ale jednak triumfy Jacka Lisa w Żółkiewce i Artura Sawy w Łopienniku Górnym. W tych gminach wójtów poznaliśmy już w pierwszym głosowaniu.

Największym wygranym niedzielnych wyborów w powiecie krasnostawskim jest chyba Jerzy Lewczuk. Urzędujący od 4 lat wójt GMINY IZBICA miał stoczyć ciężką i wyrównaną walkę o reelekcję. W końcu rękawice rzuciło mu aż trzech kontrkandydatów: Wioletta Niedźwiecka z PiS, były wójt Bolesław Hałata oraz Janusz Święcki. Wydawało się pewne, że dojdzie do II tury, w której zmierzą się Lewczuk oraz Niedźwiecka wspierana przez posłankę PiS Teresę Hałas.

Tymczasem obecny wójt Izbicy odniósł spektakularne zwycięstwo. Na Lewczuka zagłosowało aż 2588 mieszkańców (67,1 procent). Niedźwiecką wsparło 679 osób (17,6), Hałatę 222 (5,76), a Święckiego 368 (9,54). Lewczukowi nie zaszkodziło nawet to, że dzień przed wyborami po terenie gminy rozprowadzano przedruk artykułu z Nowego Tygodnia, opisujący, jak na jednej z imprez wójt paradował w… spódnicy.

Pewną wygraną w FAJSŁAWICACH (po rezygnacji z kandydowania Tadeusza Chruściela) odniósł Janusz Pędzisz, na co dzień dyrektor SP w Fajsławicach. Poparło go 1506 wyborców (70,9 procent), podczas gdy na jego jedynego kontrkandydata Grzegorza Lipę (PiS) zagłosowało 618 osób (29,1). Pędzisza czeka 5 lat spokojnego rządzenia, radę gminy zdominowali bowiem kandydaci z jego komitetu.

Kolejne 5 lat gminą SIENNICA RÓŻANA kierować będzie Leszek Proskura. Urzędujący wójt w końcu miał kontrkandydata, radnego Andrzeja Korkosza. Korkosz, mimo sporego wsparcia, zwłaszcza w internecie, przegrał dość zdecydowanie. Zagłosowało na niego 561 osób (31,06 procent), podczas gdy na Proskurę 1305 (69,9).

Dość niespodziewanie wyrównana walka stoczyła się w ŻÓŁKIEWCE. Urzędujący wójt Jacek Lis, co prawda wygrał, ale jego przeciwnik Bogusław Zych osiągnął świetny rezultat. Lisa poparło 1248 osób (54,69 procent), a Zycha 1034 (45,31).

Nowego wójta ma ŁOPIENNIK GÓRNY. Dotychczasowy włodarz Jan Kuchta zrezygnował z kandydowania z powodów zdrowotnych i poparł Artura Sawę, kierownika USC. Opłaciło się. Sawa wygrał zdobywając 961 głosów (55,36 procent). Jego rywal, przewodniczący rady gminy Andrzej Szadura miał 775 głosów (44,6 proc.). (kg)