Oni też chcą do władzy

Aż pięć osób powalczy o schedę po zmarłym wójcie gminy Krasnystaw Januszu Korczyńskim. Ciekawie zapowiada się też walka o władzę w gminach Izbica, Gorzków czy Rudnik, gdzie startuje po czterech kandydatów. Spore szanse na reelekcję mają wójtowie gmin Żółkiewka i Siennica Różana. Nowych włodarzy na pewno przywitamy w Fajsławicach i Łopienniku Górnym.

Do środy można było rejestrować kandydatury na wójtów gmin powiatu krasnostawskiego. Najwięcej osób będzie rywalizować o władzę w gminie Krasnystaw, którą przez ponad 30 lat kierował Janusz Korczyński, zmarły 21 lutego 2018 r. Na jego stanowisko wojewoda Przemysław Czarnek powołał Wojciecha Kowalczyka, wówczas zastępcę burmistrza Krasnegostawu. Kowalczyk pełni funkcję wójta gminy Krasnystaw od kilku miesięcy i wydawało się, że jest on naturalnym kandydatem w zbliżających się wyborach samorządowych.

Pewną niespodzianką jest więc brak jego nazwiska na bogatej, bo liczącej aż pięć osób, liście kandydatów na schedę po Korczyńskim. Chcieliśmy zapytać Kowalczyka, dlaczego nie kandyduje, ale jego telefon komórkowy milczał. W takiej sytuacji to, kto zostanie wójtem gminy Krasnystaw, powinno rozstrzygnąć się między: Tomaszem Barczukiem – byłym zastępcą wójta gminy, Edytą Gajowiak-Powroźnik – sekretarz gminy i Andrzejem Grabkiem, który walczył już o fotel wójta w 2014 r., ale przegrał wówczas z Korczyńskim. Szans na zwycięstwo nie mają raczej Agnieszka Chwaszcz i jedyna kandydatka partyjna (PiS) Janina Szawarska.

Ciekawie zapowiada się też walka o fotel wójta w gminach Gorzków, Izbica i Rudnik (startuje po 4 kandydatów). W Gorzkowie o reelekcję powalczy Marek Kasprzak (PSL), a jego rywalami będą: Edward Wypych (własny komitet), Marek Ilczuk (własny komitet) i Alicja Żurek (PiS). W Rudniku urzędujący wójt Tadeusz Zdunek (PSL) zmierzy się z: Andrzejem Gołąbem (własny komitet), Zbigniewem Kamienieckim (stowarzyszenie Wspólny Krasnystaw) oraz z Pawłem Kucharczykiem (PiS). W Izbicy wójt Jerzy Lewczuk (własny komitet) też ma trzech rywali.

To: Bolesław Hałata (własny komitet), Wioletta Niedźwiecka (PiS) i Janusz Święcki (własny komitet). Sporą niewiadomą jest też to, co wydarzy się w gminie Kraśniczyn. Do walki z wójt Małgorzatą Sapiechą (komitet Jawność i Współpraca), zgłosili się: Monika Grzesiuk (własny komitet) i Piotr Raczkowski (PSL). Raczej nie zmienią się wójtowie w Żółkiewce i Siennicy Różanej. Wójt Żółkiewki Jacek Lis (PSL) ma dobrą opinię i Bogusławowi Zychowi z PiS ciężko będzie go pokonać.

Większych szans na zwycięstwo z Leszkiem Proskurą, wieloletnim wójtem Siennicy Różanej, nie ma też kandydujący z własnego komitetu Andrzej Korkosz. Na pewno zmienią się wójtowie w Fajsławicach i Łopienniku Górnym. Tadeusz Chruściel, wójt Fajsławic, zrezygnował z walki o reelekcję, z czego zamierzają skorzystać Janusz Pędzisz (własny komitet wyborczy) i Grzegorz Lipa (PiS). Z powodów zdrowotnych z wyborów wycofał się Jan Kuchta, wójt Łopiennika Górnego. Zastąpi go kierownik USC Artur Sawa (własny komitet) bądź przewodniczący rady gminy Andrzej Szadura (PiS). (kg)