Operacje w głębi oka

Osiągnięcia lubelskich okulistów od lat znane są nie tylko w całej Polsce, ale i świecie. Jesienią to okulistyczny świat przyjedzie do Lublina zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami tej dziedziny medycyny.


W naszym mieście powstać ma pierwsza w Europie i druga na świecie filia prestiżowej Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych ESASO (z główną siedzibą w szwajcarskim Lugano). Jak zapowiedział współpracujący z tym wiodącym ośrodkiem prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1, władze ESASO zgodziły się na utworzenie filii w Lublinie przy współpracy z Kliniką i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. To nie tylko wielki sukces i ogromy zaszczyt dla Lublina, ale także wielka szansa bycia w głównym nurcie okulistyki na naprawdę światowym poziomie. Wykładowcami szkoły są pierwsze nazwiska świata nauki, a kolejki oczekujących na przyjęcie sięgają nawet trzech lat! ESASO prowadzi zajęcia m.in. w zakresie leczenia chirurgicznego chorób siatkówki i rogówki, chirurgii refrakcyjnej, zaćmy, jaskry, zapalenia błony naczyniowej oka, okuloplastyki i zeza.
Już w październiku tego roku do Lublina zostanie przeniesiony z Lugano pierwszy tygodniowy kurs ESASO w zakresie chirurgii witreoretinalnej, obejmującej zabiegi wykonywane w tylnym odcinku gałki ocznej, w ciele szklistym i siatkówce, a polegające na chirurgicznym usunięciu zmian chorobowych z tylnego odcinka gałki ocznej, połączone ewentualnie z laseroterapią lub podaniem do oka gazu lub oleju. Zajęcia mają odbywać się tak na fantomach, przy użyciu technik komputerowych, jak i przy współpracy z laboratoriami weterynaryjnymi. Jesienne szkolenie ma zainaugurować cały cykl, jak również stać się okazją dla uruchomienia przez ESASO specjalnego funduszu stypendialnego, pomagającego zdobywać wiedzę i doświadczenie lekarzom rezydentom, także z Polski. TAK