Opowieść o wojennym Krasnymstawie

Kolejne spotkanie z cyklu „Seryjne Historie” za nami. Tym razem w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie gościł dr Leszek Janeczek – krasnostawski lekarz i radny powiatowy, zafascynowany dawnymi dziejami miasta i regionu.

Zgromadzeni w ostatni wtorek w muzealnym refektarzu goście usłyszeli najbardziej intrygujące historie z czasów II wojny światowej. Doktor Leszek Janeczek opowiedział m.in. o losach żydowskiej rodziny Michela Scholsona oraz o codziennym życiu w okupowanym Krasnymstawie. Zwrócił również uwagę na niemieckich szpiegów, którzy tuż przed II wojną światową osiedlili się w powiecie krasnostawskim.

Ponadto przypomniał nieludzkie czyny gestapowskich zbrodniarzy wojennych Ludwiga Klemma i Kurta Englesa. Ciekawym faktem podanym podczas spotkania była informacja o tym, że w czasie okupacji w Krasnymstawie wraz ze swoją matką zamieszkiwała Maria Zbyszewska, aktorka, znana między innymi z roli Mani Pawlak z komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”. Prelekcji dra Janeczka wysłuchało 200 osób, głównie krasnostawskiej młodzieży.

„Seryjne Historie” są cyklem, który zainicjował pracownik Muzeum Konrad Grochecki. To spotkania z osobami, które do badania przeszłości mają nietuzinkowe podejście, pracują na styku dziedzin, odkrywając tym samym wiele ciekawych zjawisk. Cykl ten ma również wpłynąć na rozwój historycznych zainteresowań lokalnej społeczności. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here