Opowieść o wojennym Krasnymstawie

Kolejne spotkanie z cyklu „Seryjne Historie” za nami. Tym razem w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie gościł dr Leszek Janeczek – krasnostawski lekarz i radny powiatowy, zafascynowany dawnymi dziejami miasta i regionu.

Zgromadzeni w ostatni wtorek w muzealnym refektarzu goście usłyszeli najbardziej intrygujące historie z czasów II wojny światowej. Doktor Leszek Janeczek opowiedział m.in. o losach żydowskiej rodziny Michela Scholsona oraz o codziennym życiu w okupowanym Krasnymstawie. Zwrócił również uwagę na niemieckich szpiegów, którzy tuż przed II wojną światową osiedlili się w powiecie krasnostawskim.

Ponadto przypomniał nieludzkie czyny gestapowskich zbrodniarzy wojennych Ludwiga Klemma i Kurta Englesa. Ciekawym faktem podanym podczas spotkania była informacja o tym, że w czasie okupacji w Krasnymstawie wraz ze swoją matką zamieszkiwała Maria Zbyszewska, aktorka, znana między innymi z roli Mani Pawlak z komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”. Prelekcji dra Janeczka wysłuchało 200 osób, głównie krasnostawskiej młodzieży.

„Seryjne Historie” są cyklem, który zainicjował pracownik Muzeum Konrad Grochecki. To spotkania z osobami, które do badania przeszłości mają nietuzinkowe podejście, pracują na styku dziedzin, odkrywając tym samym wiele ciekawych zjawisk. Cykl ten ma również wpłynąć na rozwój historycznych zainteresowań lokalnej społeczności. (k)