Opóźnienia przy deptaku

W piątek przy układaniu kostki uwijało się kilku pracowników, ale bywały dni że na budowie nic się nie działo. Ratusz opóźnienia tłumaczy jednak koniecznością wykonywania dodatkowych prac, które wyszły dopiero podczas budowy

Remont deptaka skończy się z opóźnieniem. Urzędnicy wskazują na utrudnienia, tymczasem internauci ciągle publikują zdjęcia w mediach społecznościowych dokumentujące bezruch na placu budowy.


– Prace są na etapie podbudowy terenu. Układana jest też nowa nawierzchnia w środkowej części. Później prace przeniosą się pod fasady kamienic – zapewniała w czwartek Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin.
W urzędzie podkreślają, że pojawiły się utrudnienia, które zaważą na opóźnieniu całej inwestycji. – Zachodzi konieczność odwodnienia fundamentów przy kościele św. Ducha. Do tego dochodzi zapadnięty kanał burzowy – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
– Prace konserwatorskie przy kościele potrwają około dwóch tygodni – dodaje dyrektor Szczepańska.

Budowa zgodnie z planem miała zakończyć się 15 maja. Nowego terminu ratusz na wszelki wypadek nie podaje. Wydłużające się prace oznaczają utrudnienia dla pieszych, ale jeszcze bardziej narzekają przedsiębiorcy handlujących przy deptaka. Ratusz zapewnia, że do końca prac przejścia wzdłuż kamienic zostaną zachowane. Na najbliższą dużą imprezę miasta, czyli Noc Kultury (2/3 czerwca) deptakiem mamy przejść już na całej długości. – Będzie przechodni w środkowej części, na szerokości ok. ośmiu metrów – dodała Marzena Szczepańska.

Ale internauci ciągle publikują zdjęcia na portalach społecznościowych, zrobione w ciągu dnia, na których nie widać robotników. Dodatkowo prace mogą opóźnić odkrycia archeologiczne.

– Na podstawie map historycznych spodziewamy się odkrycia pozostałości muru obronnego o wymiarach 20 na 10 metrów, niedaleko od Bramy Krakowskiej. Na pewno stał tam do XVIII wieku, w późniejszych dokumentach już go nie widać – mówi archeolog Rafał Niedźwiadek, z firmy Archee. Pracownia zajmowała się też badaniem podziemi placu Litewskiego i podziemi pod budowane centrum „Alchemia”.

Przebudowa deptaka jest częścią zadania, z którego miasto sfinansowało też odnowę placu Litewskiego. Łącznie obie inwestycje pochłoną 66 mln zł. Blisko 49 mln zł stanowią środki unijne. BCH