Organowy festiwal przesycony Polską

Na inaugurację festiwalu publiczność obejrzy występ zespołu Mazowsze, który w tym roku obchodzi siedemdziesięciolecie istnienia

Piękne i ważne rocznice podkreśli inauguracja XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2018.


Tegoroczny festiwal, który potrwa jak zwykle do połowy października, ma przypominać o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, podkreślać czterdziestą rocznicę powołania Karola Wojtyły na stolicę Piotrową w Watykanie, ale też siedemdziesięciolecie istnienia zespołu „Mazowsze”, którego występ lublinianie obejrzą w środę, 27 czerwca o godz. 19 w kościele pw. św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11.

Podczas inauguracyjnego koncertu żywa będzie pamięć o Janie Pawle II, którego pontyfikat rozpoczął się przed czterema dekadami. Był nie tylko papieżem, który pozytywnie rozsławiał imię Polski na świecie, ale tez i patriotą, który już jako papież w 1980 r. w UNESCO. upomniał się o ojczyznę słowami „Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg”. Organizatorzy Festiwalu przypominają te słowa, które doskonale w tym roku współgrają z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

O zaplanowanych na lipiec koncertach poinformujemy naszych Czytelników w przyszłym wydaniu „Nowego Tygodnia”.

Monika Skarżyńska