Orkiestra SG zagra dla mam

Z okazji 28. rocznicy utworzenia Straży Granicznej Nadbużański Oddział SG zaprasza na dwudniową uroczystość. Pierwszego dnia na pl. Łuczkowskiego, ze specjalną dedykacją dla matek, zagra orkiestra.

16 maja 1991 roku w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza powstała Straż Graniczna. Na przestrzeni lat profil działania i struktura organizacyjna formacji ulegały zmianom. Dziś do podstawowych zadań funkcjonariuszy SG należą m.in.: ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

Tegoroczne obchody święta pograniczników rozpoczną się w czwartek (23 maja) o godz. 18 obok miejskiej studni. Na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, ze szczególną dedykacją dla wszystkich mam z okazji ich święta, funkcjonariusze zapraszają wszystkich chełmian.

Dzień później, mszą św. o godz. 11 rozpocznie się część oficjalna obchodów. Następnie zaplanowano uroczysty apel na pl. Łuczkowskiego, w trakcie którego wręczone zostaną odznaczenia i awanse, a uroczystości uświetni defilada pododdziałów na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to największy oddział SG w Polsce, w ramach którego funkcjonuje 20 placówek oraz ośrodek strzeżony. Służbę pełnią tu prawie trzy tysiące funkcjonariuszy i pracowników (strzegą części granicy państwowej o długości 467 km z Republiką Białorusi i Ukrainą). (pc)