Orły Królowej Jadwigi

Mistrzowie i brązowi medaliści turnieju z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w dniach 10-11 czerwca 2019 r. rozstrzygnęło zmagania o złote ordery w II Ogólnopolskim Turnieju Gwiaździstej Eskadry. Doskonale pisały się drużyny z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie, które w kategorii kadetów zajęły pierwsze i trzecie miejsce.


W finale uczniowie z całej Polski najpierw pisali test ze znajomości historii polskiego lotnictwa, w którym pojawiły się m.in. takie pytania: „Kiedy biało-czerwona szachownica stała się znakiem rozpoznawczym polskiego lotnictwa?” „Kim był ojciec myśli konstrukcyjnej polskich myśliwców?” Następnie rozpoczęły się zmagania w poszczególnych grach historycznych w dwóch kategoriach: kadeci (szkoły podstawowe) i juniorzy (szkoły średnie).

Główną nagrodą był przelot samolotem sportowo-turystycznym nad Kazimierzem Dolnym i Dęblinem. A zdobyła ją drużyna z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie w składzie: Jakub Maszkowski, Filip Tatarczak, Dominik Gąska, który jednocześnie zdobył tytuł Wielkiego Mistrza Wiedzy Historycznej i Wielkiego Mistrza Gry 7. Obrona Lwowa).

Na podium stanęli też ich szkolni koledzy: Paweł Szczerba, Adam Raczkowski i Jakub Jarecki, którzy zajęli trzecie miejsce. Obie drużyny do konkursu przygotowała pani Katarzyna Gąska.

Pomysłodawcą turnieju jest dr Mateusz Marek, naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej Biura Edukacji Narodowej IPN oraz Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here