Ostatni dzwonek na „mały ZUS”

Jeszcze tylko ten tydzień został przedsiębiorcom na zgłoszenie się do tzw. małego ZUS-u na nowych zasadach. Rejestracji można dokonać maksymalnie do 2 marca.

– Od lutego z „małego ZUS” może korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli prowadził działalność gospodarczą krócej niż rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą dodatkowo inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej).

Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym – przypomina Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do tej pory do ZUS w Chełmie, Krasnymstawie i Włodawie wpłynęło w sumie 189 zgłoszeń. (pc)