Ostatnia kadencja wójta Korczyńskiego

Janusz Korczyński przyznał, że obecna kadencja to jego ostatnie lata na stanowisku wójta gminy Krasnystaw. Funkcję tę sprawuje nieprzerwanie od 1 marca 1980 r. Miał wówczas zaledwie 33 lata. – Pora, by młodzi przejęli pałeczkę – komentuje.

6 stycznia Janusz Korczyński skończył 70 lat. Hucznej imprezy z tej okazji jednak nie było. – Wciąż aktywnie pracuję i wciąż mam wiele do zrobienia. Nie czas jeszcze na świętowanie – mówi w rozmowie z „Nowym Tygodniem”. Korczyński jest najdłużej kierującym gminą samorządowcem w Polsce. Naczelnikiem gminy Krasnystaw został 1 marca 1980 r., czyli prawie 37 lat temu. A rekord być może jeszcze bardziej wyśrubuje. – Wiem, że niektórzy uważają, że powinienem już zrezygnować z funkcji, sam zastanawiałem się nad emeryturą. Po dłuższej analizie doszedłem do wniosku, że chcę jeszcze popracować do końca obecnej kadencji, czyli do 2018 r. Oczywiście jeżeli zdrowie pozwoli – mówi wójt.

J. Korczyński pracę zawodową rozpoczął 1 września 1972 r. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Lublinie i otrzymał etat nauczyciela w Technikum Rolniczym w Krasnymstawie. W 1975 r. wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Na stanowisku pozostał nawet po upadku komuny. W czerwcu 1990 r. na wójta wybrali go radni gminy Krasnystaw, podobnie było w 1994 i 1998 r. W 2002 r., podczas pierwszych wyborów bezpośrednich, Korczyński pewnie pokonał jedynego kontrkandydata – Maksymiliania Kotyłę. Cztery lata później rywala już nie miał, w 2010 r. okazał się lepszy od Henryka Młynarczyka i Krzysztofa Zielińskiego, a w ostatnich wyborach (2014) pokonał Andrzeja Grabka. – Pora oddać pałeczkę młodszym ode mnie – mówi Korczyński. W kim upatrywałby swego następcy? Tego zdradzić nie chce. (kg)