Ostrożnie ze sprzedażą w Internecie

Kolejna mieszkanka powiatu została oszukana podczas sprzedaży odzieży w popularnym serwisie ogłoszeniowym. Po kliknięciu w otrzymany od rzekomego kupującego link i podaniu danych do swojej karty, kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych.

Na początku minionego tygodnia do policjantów zgłosiła się 40-letnia mieszkanka gminy Rejowiec Fabryczny, która poinformowała o oszustwie internetowym. Jak wynika z wyjaśnień kobiety, korzystając z aplikacji Vinted jakiś czas wcześniej zamieściła ogłoszenie o sprzedaży kurtki. Niedługo po publikacji skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana kupnem.

Po uzgodnieniach ze sprzedającą nieznajoma zasugerowała, że pieniądze za kurtkę są do odebrania, wystarczy tylko kliknąć w przesłany link. 40-latka tak zrobiła. Kobieta została przekierowana na fałszywą stronę banku, gdzie podała dane do swojej karty, sądząc, że w ten sposób otrzyma należność na swój rachunek. Jednak jej dane przechwycił przestępca i w ten sposób wypłacił z konta 40-latki ponad 16 tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają sprawę i apelują o ostrożność podczas internetowych transakcji. Oszuści często udają klientów i przenoszą rozmowy w sprawie zakupu danego towaru z portalu czy aplikacji sprzedażowej na popularne komunikatory typu WhatsApp, Messenger itp. Tym sposobem serwisy czy aplikacje sprzedażowe nie mają możliwości zareagowania. Oszuści pod pretekstem przesyłki towaru lub przelewu pieniędzy przesyłają szemrane linki do stron łudząco podobnych do witryny bankowej czy firmy kurierskiej. Tam proszeni jesteśmy o wypełnienie formularza, który zawiera m.in. pytania o numer karty bankowej, nr CVV czy login lub hasło do konta.

– Nigdy nie korzystajmy z linków podsyłanych przez nieznajomych – przestrzegają mundurowi. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here