Oświata coraz droższa

O blisko 180 tys. zł więcej niż planowało, wypłaciło miasto Rejowiec Fabryczny na wynagrodzenia nauczycieli za 2021 r. Rekordowe pieniądze na oświatę urząd wyda też w tym roku.

W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna sesja rady miasta Rejowiec Fabryczny. Jednym z jej punktów była analiza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2021 rok.

– Z przedłożonego radnym dokumentu wynika, że wypłacone w roku ubiegłym średnie wynagrodzenia nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, zatrudnionych w Szkole Podstawowej i Przedszkolu Miejskim, były wyższe od wymaganych średnich wynagrodzeń, o których mowa w Karcie Nauczyciela, o łączną kwotę blisko 180 tys. zł – mówi Robert Szwed, przewodniczący rady miasta Rejowiec Fabryczny.

Najwięcej „dodatkowych” pieniędzy trafiło do kieszeni nauczycieli dyplomowanych – 144 tys. zł, do nauczycieli kontraktowych – 34 tys. zł, a do nauczycieli mianowanych – 913 zł.

– Jedynie grupie nauczycieli stażystów wypłacono dodatek uzupełniający w niewielkiej kwocie 232 zł – podkreśla Szwed.

W 2021 r. dochody budżetu miasta na oświatę wyniosły 3,9 mln zł, natomiast wydatki stanowiły kwotę 7,1 mln zł. Miasto dołożyło więc rok temu do utrzymania szkół ponad 3,2 mln zł. W bieżącym roku kwota, którą miasto dofinansuje oświatę z dochodów własnych, wzrośnie do ok. 3,7 mln zł. Nie uwzględnia ona planowanych od 1 maja podwyżek płac nauczycieli, które mają średnio wzrosnąć o 4,4 procent. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here