Oświatowe roszady w zawieszeniu

Przedszkole nr 26 nie przeniesie się z Rynku Starego Miasta na ul. Kapucyńską, a część klas XX LO nie przeprowadzi się z ul. Tumidajskiego do budynku po byłej SP nr 17 przy ul. Krochmalnej, zajmowanego obecnie przez SPS nr 26. Nad uchwałami w tych sprawach mieli głosować radni na zwołanej na ubiegły wtorek nadzwyczajnej sesji rady miasta, ale w ostatniej chwili prezydent Lublina odwołał posiedzenie. Przeciwko takim roszadom byli nie tylko rodzice i opozycja, ale również część radnych klubu prezydenta.

O planach przenosin dzieci z Przedszkola nr 4 przy ul. Niecałej i Przedszkola nr 26 z ulicy Rynek 12 do innego budynku w centrum miasta ratusz poinformował pod koniec ubiegłego roku, ogłaszając konkurs ofert na wynajem lokalu lub budynku w rejonie Śródmieścia z przeznaczeniem na działalność przedszkola. Urzędnicy wskazywali, że o potrzebie znalezienia nowego lokum dla przedszkolaków z „Czwórki”, których awaryjnie ulokowano w budynku SP nr 24 przy ul. Niecałej, mówili od początku, a umowa najmu na Przedszkole nr 26 kończy się w lecie tego roku i choć placówka mieści się w prestiżowym miejscu, to nie ma do niej dojazdu, a sam budynek jest w kiepskim stanie technicznym, co stawia sens przedłużania tej umowy pod znakiem zapytania. Na konkurs wpłynęły dwie oferty – jedna na wynajem kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 1-3 (na tyłach Pedetu) należącej do lubelskiego dewelopera Sylwestra Lalaka i druga, złożona przez fundusz inwestycyjny kontrolowany przez Zbigniewa Jakubasa na kamienicę u zbiegu ul. Krakowskie Przedmieście 37 i 3 Maja 2, w której mieści się oddział Santander Banku.

I choć spekulowano, że miasto wybierze właśnie tę lokalizację, to urzędnicy jako lepszą uznali nieruchomość przy ul. Kapucyńskiej. Nad przeprowadzką od września br. przedszkolaków z charakterystycznej niebieskiej kamienicy na Starówce na ul. Kapucyńską (w projekcie uchwały uzasadnionej, że zmiana siedziby wynika z konieczności zapewnienia optymalnych warunków organizacji wychowania przedszkolnego, nie było mowy o przenosinach Przedszkola nr 4 – dod. aut.) radni mieli debatować i decydować na zwołanej na ubiegły wtorek nadzwyczajnej sesji.

Ta jednak w ostatniej chwili została przez prezydenta odwołana. Ratusz tłumaczy wycofanie projektu nowymi okolicznościami, których jednak nie precyzuje. – Prezydent wycofał wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej z uwagi na to, że w trakcie prac nad projektem uchwały podczas Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin podniesiono szereg nowych okoliczności, które wymagają dodatkowych konsultacji, dyskusji i rozmów, także z rodzicami uczniów oraz nauczycielami – mówi Justyna Góźdź z biura rasowego Urzędu Miasta Lublin.

Okazało się, że przeciwko przenosinom placówki są nie tylko rodzice uczęszczających do niej dzieci i ich wychowawcy, społeczność dzielnicy Stare Miasto i opozycyjni radni, ale również przynajmniej część radnych klubu prezydenta, którzy wskazywali, że nowa lokalizacja także będzie niosła za sobą znaczne koszty najmu, a do tego pozbawi dzielnicę jedynego przedszkola.

Ratusz nie informuje, czy definitywnie wycofuje się z pomysłu przenosin przedszkolaków z ul. Rynek 12, czy sprawa przenosin na Kapucyńską wróci pod obrady rady. Pojawiają się też plotki, że rozważana jest przeprowadzka Przedszkola nr 26 na parter budynku VII LO przy ul. Farbiarskiej, podobnie jak funkcjonującego dziś tymczasowo w budynku SP nr 24 przy ul. Niecałej, Przedszkola nr 4.

Przeprowadzka liceum też w zawieszeniu

Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji radni mieli również głosować nad ulokowaniem części klas XX LO mającego siedzibę przy ul. Tumidajskiego w budynku przy ul. Krochmalnej, gdzie po zlikwidowaniu przed rokiem SP nr 17 wprowadziła się Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26. Na Krochmalnej miałyby funkcjonować klasy sportowe XX LO o profilu piłkarskim, a za takim rozwiązaniem ma przemawiać powstająca po sąsiedzku Lubelska Akademia Futbolu tworzona przez miliardera Zbigniewa Jakubasa.

Przeciwko takiej przeprowadzce protestują jednak rodzice uczniów SPS nr 26. Urzędnicy wskazują, że możliwe jest jednak opuszczenie tej siedziby przez SPS nr 26 i skupienie całej jej działalności w głównym budynku przy ul. Bronowickiej. To o tyle zaskakujące, że jeszcze rok temu władze miasta zapowiadały wyprowadzkę tej placówki z Bronowic. Zgodnie z ówczesnymi deklaracjami jej miejsce miało zająć duże przedszkole.

Przenosiny XX LO na ulicę Krochmalną wydają się jednak prawdopodobne, jeśli sprawa wróci na sesję. Radny Piotr Choduń (klub prezydenta Żuka) postuluje wręcz by przenieść tu całe XX LO i stworzyć na jego bazie szkołę sportową. – Zwracam się do pana prezydenta z wnioskiem o kontynuowanie podjętych działań, a nawet ich rozszerzenie w celu utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w budynku oświatowym przy ul. Krochmalnej 29 oraz wypracowanie przy współudziale środowiska sportowego zasad jej funkcjonowania – interpeluje radny Choduń.

Prezydent nie ustosunkował się jeszcze do tego wystąpienia. Podobnie jak do tego, czy projekty uchwał w sprawie przenosin Przedszkola nr 26 i klas XX LO ponownie trafią na sesję rady miasta.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here