Oszuści łupią w Internecie

14 tys. zł straciła 30-latka, która otworzyła wiadomość SMS z informacją od „firmy kurierskiej”, że powinna dopłacić 1,49 zł za nadwagę przesyłki, którą zamówiła. Podany w wiadomości link przekierował oszustów na konto bankowe kobiety i dał im dostęp do haseł.
Policjanci z Wydziału ds. Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie mają ostatnio pełne ręce roboty. Przykład oszukanej kobiety pokazuje jak szeroka jest penetracja internetowej rzeczywistości.


– Uważajmy na wszystkie wiadomości informujące nas o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Każdorazowo przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje, jako nadawca wiadomości.

Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych stron internetowych – przestrzega podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – Nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce. LT