Oszustka okrada starsze panie

Ostrzeż rodziców, powiedz babci i dziadkowi. W mieście grasuje oszustka, która naciąga starsze osoby. Jak żmija zakręca się wokół swojej ofiary, proponuje pomoc i opiekę, potem prosi o szklankę wody i podle okrada.

O pierwszej ofierze pisaliśmy w ubiegłym wydaniu. Do wracającej z zakupów 79-latki podeszła nieznajoma w wieku ok. 40-50 lat. Zagadnęła starszą kobietę, czy ta nie potrzebuje czasem opiekunki, a gdy seniorka odmówiła, nieznajoma poszła za nią do jej domu, prosząc „jedynie” o coś do picia dla ugaszenia silnego pragnienia. 79-latka wpuściła ją do mieszkania i poszła do kuchni. Wówczas złodziejka wyjęła z jej torby z zakupami portfel i uciekła. Pokrzywdzona w porę zorientowała się, zastrzegła kartę płatniczą w banku i zgłosiła sprawę w komendzie, podając rysopis złodziejki.

Tymczasem w poniedziałek (4 maja) policjanci dostali zgłoszenie o kolejnym oszustwie. Scenariusz był niemal identyczny.

– Nie wykluczamy, że sprawcą jest ta sama osoba – potwierdza podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Tym razem nieznajoma zapukała do drzwi starszej mieszkanki Dyrekcji Górnej, oferując opiekę nad nią. 91-letnia kobieta odmówiła, a wtedy nieznajoma zaczęła udawać złe samopoczucie – wprosiła się do środka pod pretekstem „szklanki wody”. – Starsza pani poszła naszykować picie. Wracając, zobaczyła, że tamta wychodzi z mieszkania z jej trzema torebkami. Gdy chciała zapobiec kradzieży, nieznajoma odepchnęła ją i uciekła. Na szczęście pokrzywdzona w zdarzeniu tym nie odniosła obrażeń i o wszystkim powiadomiła dyżurnego komendy. Straty zaś oszacowała na ponad sto złotych – mówi podkom. Czyż.

Oba zdarzenia miały miejsce w biały dzień, a ofiarami były starsze, mieszkające samotnie kobiety z os. Dyrekcja: Dolna i Górna. W obu przypadkach schemat działania nikczemnej złodziejki opierał się też na tej samej propozycji opieki i nagłej prośbie o szklankę wody, aby tylko wejść do mieszkania. Po drugim zgłoszeniu widać również, że oszustka śledzi wcześniej swoje ofiary i wie, gdzie mieszkają. Policjanci szukają złodziejki w średnim wieku i apelują do starszych o czujność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. (pc)