Pacjentom będzie lepiej?

Chełmski szpital znalazł się w sieci szpitali. W teorii oznacza to skrócenie kolejek na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i w izbach przyjęć, poprawę dostępności do przyszpitalnych poradni i zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentem. A jak będzie w praktyce?

Sieć szpitali ruszyła 1 października br. We wtorek, 26 września, o tym, co daje przynależność do sieci szpitali, w chełmskiej lecznicy opowiadali: Karol Tarkowski – dyrektor lubelskiego oddziału NFZ oraz wicedyrektorzy chełmskiej placówki – Arnold Król i Mariusz Kowalczuk.
Dla pacjentów to przede wszystkim koordynacja leczenia, a tym samym lepsza dostępność poradni przyszpitalnych. Nowe rozwiązania mają także wprowadzić kompleksową opiekę nad pacjentem. Do tej pory, po zakończeniu leczenia szpitalnego pacjent często pozostawiony był sam sobie. Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale i odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że każdy pacjent jest ważny i szpital w sieci będzie odpowiedzialny za skuteczne leczenie pacjenta od początku do końca.
Sieć szpitali zakłada budowę funkcjonalnego i efektywnego szpitalnictwa w Polsce. Pierwszym z elementów tej reformy jest uporządkowanie zadań i struktury polskich szpitali. W tym celu stworzono trzy poziomy zabezpieczenia potrzeb pacjentów. Oprócz tego w sieci znajdą się placówki onkologiczne i pulmonologiczne, dziecięce, a także szpitale ogólnopolskie. Tak przynajmniej brzmią założenia. Jak będzie w praktyce, to się okaże… (ptr)