Paderewski filozofuje

Szkoła Podstawowa „Paderewski” w Lublinie zaprasza na Obchody Światowego Dnia Filozofii „Słowem wyrazić Myśl”, które odbędą się 17 listopada w Domu Słów przy ulicy Królewskiej 17 w Lublinie w godzinach 10.00-13.00 .
– W trzeci czwartek listopada Dom Słów zamieni się w Krainę Twórczego Działania i Myślenia, a jego głównymi bohaterami będą dzieci – mówi Joanna Jawiczuk, nauczyciel etyki z „Paderewskiego”. Tego dnia odbędzie się cykl warsztatów pt. „Manifesty Mądrej Głowy”, podczas których organizatorzy zaproszą dzieci do stworzenia własnych haseł, będących manifestami pokazującymi ich myślenie i obserwacje na temat świata. Wymyślone hasła zostaną podczas warsztatu projektowania graficznego przeniesione na papier i zawieszone w przestrzeni publicznej miasta. Kolejne warsztaty, które odbędą się tego dnia, to „Filozoficzne bajanie”, czyli nauka budowania narracji opartych o filozoficzne opowiastki.

Morały zostaną przez dzieci zapisane na tabliczkach i wywieszone na terenie szkoły. Chętni na spotkanie z wyobraźnią będą mogli wziąć udział w grze „W Krainie Słów”. Jej uczestnicy zostaną zaproszeni do wyjątkowej krainy, gdzie w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, czekać na nich będą zadania-wyzwania filozoficzne. Trzeba będzie wykazać się zręcznością nie tylko manualną, a przede wszystkim biegłością w myśleniu. Każda z drużyn ma szansę na laur zwycięzcy, a gwarantuje go zdobycie największej liczby myślopunktów.
 (EM.K.)