Pałac zyska otoczenie

Gmina Rejowiec dostanie ponad 2 mln zł na zagospodarowanie terenu wokół pałacu Ossolińskich, w którym od niedawna mieści się siedziba urzędu gminy a od nowego roku – urzędu miasta.

 

Ostatniego dnia 2014 roku Urząd Marszałkowski przekazał gminie Rejowiec pałac Ossolińskich. Rok później, po niezbędnych remontach wewnątrz budynku, przeniesiono tam siedzibę urzędu gminy. Urzędnicy szukali unijnych pieniędzy na remont elewacji budynku i zabytkowych sztukaterii, a także terenu wokół pałacu i ogromnego parku. Szansa na pieniądze pojawiła się w Regionalnym Programie Operacyjnym. Jedno z działań RPO zakładało inwestycje w dziedzictwo kulturowe i naturalne. Przed tygodniem Urząd Marszałkowski ogłosił listę projektów, które uzyskały dofinansowanie. – Udało się nam. Dostaniemy prawie 2,2 mln zł na budowę alejek w parku, dróżek dojazdowych wokół obiektu, parkingu i wjazdu przed pałacem, dosadzenie drzew, odwodnienie pałacu a nawet budowę niewielkiego „amfiteatru” – cieszy się Tadeusz Górski, wójt Rejowca. – Wkład własny gminy to tylko 10 procent.
Gmina liczy też na unijne pieniądze na remont elewacji i sztukaterii. – Jesteśmy przygotowani, by złożyć wniosek, gdy tylko pojawi się konkurs – zapewnia wójt. (bf)