Pamięci poległych

W czwartek, 17 kwietnia, przypada kolejna rocznica bitwy o Wojsławice, stoczonej w 1944 roku. To najważniejsze lokalne wydarzenie historyczne.

Uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godz. 9.45 przemarszem pocztów sztandarowych i delegacji spod ratusza do kościoła. Na godz. 10 zaplanowano mszę świętą w intencji ojczyzny i poległych w bitwie pod Wojsławicami. Tuż po nabożeństwie odbędzie się przemarsz i złożenie wieńców przy pomniku przy Domu Kultury. Następnie już w Domu Kultury zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i część artystyczną w wykonaniu młodzieży szkolnej.
Wszystko to oczywiście w czwartek, 17 kwietnia.

Z kart historii – bitwa o Wojsławice

17 kwietnia 1944 roku oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, pod wspólnym dowództwem por. Witolda Fałkowskiego, komendanta miejscowego rejonu AK, stoczyły bitwę o Wojsławice. Była to najpoważniejsza akcja zbrojna na terenie powiatu chełmskiego w czasie okupacji. Po otrzymaniu wiadomości o zamierzonej przez hitlerowców pacyfikacji miejscowości oddziały wspólnie postanowiły walczyć z okupantem. Z samego rana od strony Uchań do Wojsławic zaczęła zbliżać się ekspedycja złożona z ok. 1000 ludzi uzbrojonych w broń maszynową i wspomaganych artylerią. Z pomocą polskim oddziałom przyszedł oddział partyzantki radzieckiej. Mimo użycia moździerzy nieprzyjaciel zmuszony był się wycofać. Partyzanci stracili dziesięciu ludzi, w tym trzech z oddziału radzieckiego. W hołdzie partyzantom, którzy polegli w bitwie o Wojsławice, postawiono pomnik przy ulicy Uchańskiej, obok Domu Kultury. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here